O mechanizmach powstawania naczyń krwionośnych w książce pod red. naukowców z WBBiB UJ
Nakładem wydawnictwa Springer ukazała się książka Angiogenesis and Vascularisation: Cellular and Molecular Mechanisms in Health and Diseases, przygotowana pod redakcją prof. Józefa Dulaka, prof. Alicji Józkowicz i dr Agnieszki Łobody z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
Tworzenie naczyń krwionośnych jest niezbędne dla rozwoju organizmu, a zaburzenie tego procesu towarzyszy wielu chorobom. Książka kierowana jest do osób zainteresowanych biologią i medycyną naczyniową. Nie tylko zaawansowanych badaczy, ale także doktorantów i studentów. W osiemnastu rozdziałach, napisanych przez międzynarodowe grono specjalistów, dokonano przeglądu aktualnego stanu wiedzy w tej dziedzinie, niezwykle szybko rozwijającej się na pograniczu biologii molekularnej, biotechnologii i medycyny. Ciekawość osób zainteresowanych rolą angiogenezy w chorobach układu krążenia, cukrzycy, nowotworach czy reumatoidalnym zapaleniu stawów mogą wzbudzić zarówno rozdziały opisujące molekularne i komórkowe podłoże angiogenezy, jak i te dyskutujące zaburzenia tego procesu i sposoby przeciwdziałania stosowane w terapii tych schorzeń.
Zaproszenie do przygotowania tej książki jest wyrazem uznania dorobku zespołu krakowskiego, który odkrył mechanizmy mogące być podstawą opracowania nowych sposobów leczenia, np. nowotworów. Zakład Biotechnologii Medycznej prowadzi takie badania m.in. wspólnie z firmą biotechnologiczną Selvita w ramach grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W 2011 roku Zakład był organizatorem 6. Europejskiej Konferencji Biologii Naczyniowej. Prof. Józef Dulak jest od 2013 roku prezesem European Vascular Biology Organisation.
Źródło: www.uj.edu.pl