Grant Microsoft Azure dla Politechniki Warszawskiej
Projekt SparkSeq Politechniki Warszawskiej jest jednym z 45 nagrodzonych w prestiżowym konkursie Microsoft Azure for Research.
Program Microsoft Azure for Research to kontynuacja szkoleń dla ośrodków badawczych w zakresie wykorzystywania potencjału chmury Microsoft Azure oraz programu grantów w postaci zasobów obliczeniowych tej usługi. Wcześniej projekt był znany pod nazwą Windows Azure for Research. Dzięki rozwiązaniom Microsoft Azure w zakresie wykonywania dużych obliczeń danych w chmurze firma wspiera ośrodki badawcze, ułatwiając, a przede wszystkim przyspieszając, pracę naukowców.
Projekt SparkSeq został stworzony na Politechnice Warszawskiej. Polega on na stworzeniu algorytmów do przetwarzania danych genomowych w chmurze. Jeśli będą one efektywne i skalowalne, będzie można za ich pomocą przetwarzać dane pacjentów, tak, aby dane o DNA i RNA pacjenta dotarły do lekarza tak szybko i zrozumiale, jak standardowe testy morfologii krwi. Dane pacjenta będą mogły być szybko porównane z tworzonymi obecnie bazami genetycznymi nazywanymi biobankami.
- W listopadzie 2013 uczestniczyłem w szkoleniu Windows Azure for Research w Zurychu. Podczas tego treningu dowiedzieliśmy się o możliwości ubiegania się o grant badawczy. Ponadto szkolenie było przeprowadzone w sposób niezwykle kompetentny i stworzyło nam szansę na poznanie możliwości wykorzystania Microsoft Azure w badaniach naukowych, co dodatkowo zachęciło nas do udziału w programie Azure for Research - mówi Marek Wiewiórka, doktorant w Zakładzie Systemów Informacyjnych Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej.
Dzięki grantowi Microsoft Azure możliwe stało się efektywne testowanie i udoskonalanie narzędzia SparkSeq, stworzonego na potrzeby przetwarzania dużych zbiorów danych genomowych. Obecnie SparkSeq jest kilkukrotnie szybszy od konkurencyjnych rozwiązań i zawiera szerszą gamę technik analizy danych.
SparkSeq jest jednym z dwóch polskich projektów nagrodzonych przez Microsoft. Drugi Cloud4Psu został stworzony przez Politechnikę Śląską. Do zwycięzców trafiły granty w wysokości 40 tys. dolarów na roczny dostęp do infrastruktury obliczeniowej Microsoft Azure.
Źródło: www.pw.edu.pl