„Słoń” z Politechniki Gdańskiej zdobył złoto na MTP
Prezentacja wynalazku, która odbyła się w ramach wystawy „Nauka dla gospodarki” zachwyciła gremium profesorskie zasiadające w jury konkursu.
Cechą charakterystyczną „Słonia” jest nowatorskie rozwiązanie konstrukcyjne pompy satelitowej o tzw. odwróconej kinematyce satelitowego mechanizmu roboczego, którą z kolei umieszczono wewnątrz silnika elektrycznego. Mechanizm roboczy pompy stanowi nieokrągła planeta o uzębieniu zewnętrznym (element nieruchomy), wprawiona w ruch obrotowy przez wirnik silnika elektrycznego uzębiona wewnętrznie obwodnica oraz współpracujące z planetą i obwodnicą koła zębate nazwane satelitami.
Umieszczenie pompy satelitowej wewnątrz silnika elektrycznego spowodowało, że agregat jest małogabarytowy, stosunkowo lekki i nie posiada wirujących elementów zewnętrznych. Podnosi to bezpieczeństwo pracy agregatu i zdecydowanie ułatwia jego transport.
Odpowiednie zaprojektowanie węzłów uszczelniających agregatu oraz zastosowanie odpowiednich materiałów mechanizmu roboczego umożliwia pompowanie różnego rodzaju cieczy jak np. wody, emulsji oleju w wodzie, olejów roślinnych i oczywiście olejów mineralnych.
„Słoń” jest wynalazkiem nowatorskim, nieznanym w kraju ani za granicą. Satelitowy mechanizm roboczy oraz rozrząd są przedmiotem krajowych zgłoszeń patentowych.
Autor wynalazku podkreśla, że ma on bardzo szerokie spektrum zastosowań: „Satelitowy agregat pompowy może być stosowany w hydraulice siłowej, ratownictwie górniczym i straży pożarnej (jako mini agregaty przenośne), a także w przemyśle spożywczym i petrochemicznym – oraz wszędzie tam, gdzie odbywa się przepompowywanie cieczy pod niskimi lub wysokimi ciśnieniami”.
Rozwiązanie opracowano w ramach grantu LIDER, finansowanego przez NCBiR. Aktualnie trwają rozmowy biznesowe, mające doprowadzić do komercjalizacji wynalazku na rynku polskim. Ponadto wynalazek otrzymał wsparcie w ramach projektu Inkubator Innowacyjności, który jest prowadzony przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. Środki z projektu pozwolą m.in. na dalsze poszukiwania partnera biznesowego poprzez stworzenie profesjonalnej oferty technologicznej, a także udział w kolejnych targach międzynarodowych.
Źródło: www.pg.edu.pl
http://laboratoria.net/edukacja/21856.html