Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy: współpraca z Iowa State University
Opracowanie programu intensywnych kursów, zapoznanie z zapleczem dydaktycznym uczelni to cel wizyty delegacji z Iowa State University USA, która 8 lipca gościła na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Amerykańską uczelnię reprezentowali prof. Jacek Koziel, prof. Jodi Sterle oraz koordynatorzy współpracy międzynarodowej Jodi Cornell i Shannon Miner.
– Celem wizyty było ustalenie i omówienie programu studiów na jeden semestr dla amerykańskich studentów z Iowa State University oraz przygotowanie intensywnych kursów 2-3 tygodniowych dla amerykańskich studentów – powiedziała prof. Alina Wieliczko, prorektor ds. współpracy z zagranicą i regionem.
Ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przygotowaniem i opracowaniem programu dydaktycznego zajmowała się grupa robocza, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich wydziałów, jej prace koordynuje prof. Alina Wieliczko, prorektor ds. współpracy z zagranicą i regionem.
– Intensywne kursy to dobry pomysł. Nasza propozycja jest bardzo atrakcyjna dla uczelni z Iowa – powiedział prof. Jarosław Bosy, jeden z uczestników spotkania. – Na razie nie istnieją modele współpracy z uczelniami w Stanach Zjednoczonych, takie należy wypracować. Już teraz, tak jak na innych wydziałach, na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki przygotowujemy propozycje kursu z technologii GNSS, GIS i LIDAR – dodał.
Delegacja zwiedziła również katedry i instytuty na wydziałach oraz Rolnicze Centrum Wiedzy i Kształcenia Praktycznego w Swojcu. Spotkanie było pierwszą roboczą wizytą przedstawicieli uczelni z Iowa w Polsce. – Teraz lepiej rozumiemy wzajemne potrzeby i co najważniejsze możliwości – ocenił prof. Bosy.
***
W kwietniu 2013 roku, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisał umowę o współpracy z Iowa State University w USA. Umowa dotyczy realizacji wspólnych projektów badawczych, wymiany pracowników naukowych w zależności od możliwości finansowych partnerów oraz publikację komunikatów i artykułów w periodykach naukowych. Uczelnie porozumiały się także w sprawie działalności dydaktycznej. Wśród płaszczyzn współpracy można wymienić: wymianę programów kształcenia i planów studiów, wymianę nauczycieli akademickich oraz skryptów, podręczników i pomocy dydaktycznych, monografii i innych publikacji. Uczelnie zobowiązały się popierać wnioski składane przez studentów i doktorantów ubiegających się o przyjęcie na studia. Studenci, którzy spełniają wymogi stawiane przez instytucję przyjmującą mogą być dopuszczeni do programów akademickich.
Źródło: www.up.wroc.pl
http://laboratoria.net/edukacja/21913.html