PW realizuje projekt bezzałogowych systemów lotniczych
Zespół naukowców i studentów Politechniki Warszawskiej przedstawił pierwsze wyniki projektu badawczego realizowanego dla Lockheed Martin. Ma on m.in. na celu optymalizację bezzałogowych systemów lotniczych.
Projekt pt. "Optymalizacja bezzałogowego systemu systemów" (Optimization of Unmanned System of Systems, OpUSS) realizowany jest przez Politechnikę Warszawską od listopada 2013 roku na podstawie umowy o współpracy z amerykańską firmą Lockheed Martin.
- Współpraca ze światowym liderem w dziedzinie technologii lotniczo-kosmicznej nad zaawansowanym oprogramowaniem optymalizacji to dla naszych studentów niepowtarzalna szansa rozwoju kwalifikacji - mówi prof. Janusz Narkiewicz, lider i kierownik merytoryczny projektu ze strony Politechniki Warszawskiej. - Projekt zakłada m.in. integrację wspomnianego oprogramowania na pokładzie floty statków bezzałogowych, jako demonstrację możliwości jego wdrożenia. Myślę, że trudno o lepszy przykład współpracy badawczej i transferu technologii między firmą a uczelnią wyższą - dodaje.
Projekt realizowany przez studentów i pracowników PW dotyczy optymalizacji współdziałania systemów bezzałogowych statków powietrznych, a także lotów z udziałem samolotów załogowych. Pozwoli to najbardziej efektywnie wykorzystać dostępne zasoby dla wykonywania różnorodnych misji. Program stanowi kolejny przykład udanej współpracy firmy Lockheed Martin z przedstawicielami przemysłu i środowiskami uniwersyteckimi w Polsce, mającej na celu zachęcenie młodych, polskich inżynierów do pracy nad przyszłościowymi rozwiązaniami w zakresie obronności i przemysłu.
Wydział Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, jest jednym z nielicznych wydziałów uczelni technicznych w Polsce, kształcących studentów na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. Ponad pięćdziesięcioletnia tradycja kształcenia specjalistów w dziedzinie lotnictwa na trzech poziomach studiów: inżynierskim, magisterskim i doktorskim oparta jest na głębokiej wiedzy teoretycznej oraz doświadczeniu praktycznym uzyskanym w wyniku prowadzenia badań naukowych i prac inżynierskich na potrzeby przemysłu lotniczego oraz obronnego.
Lockheed Martin jest światowym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa i przemysłu lotniczego oraz partnerem polskich sił powietrznych, w których służą jedne z najbardziej zaawansowanych myśliwców F-16 oraz niezawodny i wytrzymały samolot transportowy C-130. Lockheed Martin posiada swoje biuro w Warszawie, dzięki czemu skutecznie współpracuje na wielu polach w dziedzinie obronności zarówno z polską armią, jak i z polskim przemysłem.
Źródło: www.pw.edu.pl