Europejscy naukowcy próbuja kontrolować atom
Fizycy i chemicy z ponad 20 krajów Europy w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST) pracują wspólnie nad znalezieniem sposobu kontroli reakcji chemicznych na poziomie atomowym. Wśród nich – jako jedyny z Polski – zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej.
Akcja COST pod tytułem "XUV/X-ray light and fast ions for ultrafast chemistry" (XLIC) zrzesza w trzech grupach roboczych zarówno doświadczalników, jak i teoretyków badających procesy zachodzące w wyniku oddziaływania światła laserowego z materią, w szczególności dynamikę takich reakcji zachodzących w ultrakrótkiej femto-sekundowej (1 fs = 10-15 s = 0.000000000000001s!), a nawet atto-sekundowej (1 as = 10-18 s) skali czasu.
Twórcą femtochemii jest Ahmed Zewail, który za udowodnienie, że za pomocą impulsów laserowych jest w stanie kontrolować reakcje chemiczne w jodku sodu, otrzymał nagrodę Nobla w 1999 r.
Wraz z odkryciem impulsów laserowych o tak krótkim czasie trwania pojawiła się niespotykana dotąd możliwość zbadania i obserwacji ruchu jąder i elektronów w cząsteczce w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy oglądać tzw. "filmy", w których cząsteczki odgrywają główne role!
Od tej pory naukowcy na całym świecie zajmujący się chemią fizyczną, fizyką molekularną i atomową pracują nad uzyskaniem kontroli nad tworzeniem i niszczeniem wiązań chemicznych w molekułach za pomocą silnych laserów i szybkich jonów. Promieniowanie XUV/X wytwarzane za pomocą takich laserów charakteryzuje się bardzo krótką długością fali. Za pomocą impulsów świetlnych naukowcy wnikają w głąb atomów i molekuł badając ich strukturę.
Inną metodą selektywnego modyfikowania własności molekuły jest wykorzystanie szybkich jonów. Naukowcy przyspieszają zjonizowane atomy, który reagują z innymi molekułami m. in. za pomocą oddziaływania kulombowskiego. Zjonizowany atom potrafi również wysysać elektrony z molekuł lub powodować zmianę ich kształtu geometrycznego.
Raz do roku naukowcy wchodzący w skład wszystkich grup roboczych akcji spotykają się aby omówić postępy badań realizowanych w ramach projektu. Tym razem przyjadą na PG, która jest jedyną instytucją z Polski uczestniczącą w grancie XLIC.
Reprezentantem akcji w Komitecie Sterującym jest prof. dr hab. Józef Sienkiewicz, prorektor PG ds. nauki oraz kierownik Katedry Fizyki Teoretycznej i Informatyki Kwantowej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Pod jego kierunkiem fizycy z gdańskiej uczelni od sześciu lat prowadzą badania związane z dynamiką reakcji na poziomie atomowym. XLIC to kolejny jużgrant europejski, w który się zaangażowali.
Spotkanie generalne XLIC odbędzie się w dniach 10-12 września 2014 r. w Auditorium Novum PG. Program wydarzenia.
Źródło: www.pg.edu.pl
http://laboratoria.net/edukacja/22160.html