Powstanie Centrum Naukowo-Badawcze Politechniki Białostockiej
W Zamiejscowym Wydziale Leśnym
Politechniki Białostockiej w Hajnówce powstanie nowoczesne Centrum
Naukowo-Badawcze. W nowym obiekcie prowadzone będą specjalistyczne
badania związane m.in. z monitoringiem środowiska leśnego,
wykorzystaniem ubocznych produktów leśnych oraz genetyką drzew, roślin i ssaków. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum
odbyło się 17 października br. podczas inauguracji roku akademickiego.
Budowa
i wyposażenie Centrum Naukowo-Badawczego to jedna z inwestycji
Politechniki Białostockiej realizowana w ramach projektu rozbudowy i modernizacji infrastruktury naukowo-badawczej. Przedsięwzięcie
dofinansowane jest z Programu Rozwój Polski Wschodniej.
Centrum
Naukowo-Badawcze powstanie przy ul. Piłsudskiego 1 w Hajnówce, w miejscu
starej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej. Zostanie zbudowane z zastosowaniem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.
W obiekcie utworzone zostaną 4 nowe laboratoria badawcze: fotodetekcji i komputerowej analizy obrazu, entomologii, genetyczne środowiska leśnego oraz ubocznych produktów leśnych.
Pierwsze z nich służyć będzie badaniu środowiska leśnego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii np. urządzeń termowizyjnych. Rezultaty prac wykorzystywane będą m.in. do tworzenia map inwentaryzacyjnych różnych obiektów przyrodniczych. Analizy prowadzone w laboratorium entomologii skupiać się będą na wybranych grupach owadów, w szczególności na – pełniących ważną w ekosystemie rolę – chrząszczach. Natomiast w laboratorium genetycznym środowiska realizowane będą m.in. badania pokrewieństwa genetycznego odmian i gatunków organizmów występujących w lasach.
Laboratorium ubocznych produktów leśnych zajmować się będzie z kolei badaniem odpadów z drewna (m.in. kora, cetyna, karpina), które obecnie najczęściej są przeznaczone na spalenie lub w ogóle nie są wykorzystywane. Z uwagi na swoje cenne substancje, takie jak olejki eteryczne, karoten, białko, woski, substancje bioaktywne, produkty te mogą mieć jeszcze zastosowanie w wielu branżach przetwórstwa. Dlatego też prace prowadzone w laboratorium służyć będą głębszemu poznaniu właściwości odpadów leśnych oraz możliwości ich dalszego wykorzystywania.
Oprócz uruchomienia nowych laboratoriów, inwestycja Politechniki Białostockiej zakłada modernizację i rozbudowę pracowni monitoringu środowiska leśnego, w szczególności Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej. Bieżące analizy fizykochemiczne stanu wód powierzchniowych i podziemnych, jakości powietrza, składu wód opadowych, zawartości metali ciężkich w roślinach oraz jakości gleb dostarczać będą ważnych informacji na temat aktualnego stanu środowiska naturalnego. Umożliwią one podejmowanie odpowiednich działań wspierających cenny ekosystem leśny Podlasia.
Wzrost potencjału badawczo-naukowego Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej umożliwi uczelni realizację badań na światowym poziomie. Sprzyjać będzie także rozwijaniu współpracy uczelni z Białowieskim Parkiem Narodowym, Instytutem Biologii Ssaków w Białowieży, Instytutem Badawczym Leśnictwa oraz Lasami Państwowymi.
***
Projekt „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Białostockiej” realizowany jest w ramach działania I.3 PO RPW Wspieranie innowacji. Całkowita jego wartość to blisko 30 mln zł, z czego prawie 27 mln zł to dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej.
Źródło: www.mir.gov.pl
http://laboratoria.net/edukacja/22405.html