Projekt REGENNOVA z udziałem badaczy z Politechniki Gdańskiej
Zespół naukowy z Wydziału Chemicznego uczestniczy w projekcie „Nowe technologie farmakologicznej stymulacji regeneracji REGENNOVA". W realizację przedsięwzięcia zaangażowanych jest 7 jednostek. Liderem zespołu z Politechniki Gdańskiej jest dr hab. inż. Paweł Sachadyn, adiunkt w Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii.
Perspektywicznym celem projektu REGENNOVA jest stworzenie nowego leku stymulującego regenerację albo przynajmniej przyspieszone lub bezbliznowe gojenie ran.
– Obecnie medycyna regeneracyjna koncentruje się na próbach podawania komórek macierzystych. Natomiast koncepcja farmakologicznej stymulacji regeneracji zakłada pobudzanie zdolności regeneracyjnych organizmu. Skoro związki chemiczne stymulują różne procesy biologiczne, dlaczego nie mogłyby stymulować procesów regeneracji i gojenia ran? – mówi dr hab. inż. Paweł Sachadyn.
Badania rozpoczną się z końcem 2014 roku. W ramach projektu zbadane zostanie proregeneracyjne działanie szeregu nowych związków chemicznych na kilku modelach zwierzęcych oraz komórkowych. Wykorzystane będą różne strategie podawania badanych związków chemicznych. Przedmiotem badań będzie nie tylko sam efekt proregeneracyjny badanych substancji czynnych, ale też molekularny mechanizm działania, zwłaszcza rola komórek pluripotentnych i macierzystych gospodarza.
W projekt REGENNOVA zaangażowanych jest siedem zespołów badawczych z pięciu instytucji naukowych: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytet Medycznego i Instytutu Nenckiego oraz dwie firmy biotechnologiczneMedVentures z Poznania i Pro-Science Polska z Gdyni. Badaniami kierować będzie Rada Konsorcjum skupiająca liderów poszczególnych grup badawczych.
Politechnikę Gdańską reprezentuje zespół, który działa w Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii na Wydziale Chemicznym.
Projekt REGENNOVA uzyskał finansowanie w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju STRATEGMED – „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych”.
Źródło: www.pg.edu.pl