Wrocławscy geodeci opracowują inteligentne modele prognozowania pogody
Zespół GNSS&Meteo z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pracuje nad inteligentnym systemem prognozowania pogody na bazie sygnału z satelitów GNSS. Realizowany razem z RMIT University w Australii projekt ma na celu zmniejszenie ryzyka i skutków klęsk żywiołowych.
– Nasilenie niebezpiecznych zdarzeń pogodowych łączone zazwyczaj jest ze zmianami klimatu. W Polsce nie mamy do czynienia z tak ekstremalnymi zdarzeniami jak w Australii, jednak musimy mierzyć się z nawałnicowymi opadami deszczu i śniegu, silnymi wiatrami oraz ich skutkami – wskazuje dr Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zdolność do monitorowania i przewidywania rozwoju burz, w szczególności tych, które mają potencjał do powodowania silnych opadów, jest zależna od informacji dotyczących rozkładu pary wodnej.
– Ilość pary wodnej zawartej w troposferze ma istotne konsekwencje w określaniu intensywności , czasu i zakresu działalności burzy – wskazuje dr Witold Rohm. – Celem prac naszego zespołu jest opracowanie modelu wiążącego opóźnienia sygnału GNSS w kierunku zenitu z ilością pary wodnej w numerycznych modelach prognozy pogody. Przygotowany w Polsce program pozwoli kolegom z Australii otrzymywać dane,
***
Meteorologia GNSS to nauka związana z teledetekcyjnym badaniem atmosfery przy użyciu sygnałów GNSS. Obserwacje z odbiorników GNSS są narzędziem do analizy stanu atmosfery ziemskiej. Dane te możemy wykorzystać w badaniach klimatologicznych oraz meteorologii synoptycznej – monitoringu i predykcji stanu pogody.
Źródło: http://www.up.wroc.pl