Chemicy z Politechniki Krakowskiej nagrodzeni
17 medali i 8 nagród specjalnych na międzynarodowych wystawach wynalazków w Moskwie, Seulu, Genewie, Warszawie, Norymberdze i chińskim Kunshan. To tegoroczny dorobek zespołu młodych naukowców Politechniki Krakowskiej dr. hab. inż. Marcina Banacha i dr inż. Jolanty Pulit-Prociak.
Badacze z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK zostali nagrodzeni za opracowanie nowych nanomateriałów do wykorzystania w medycynie i przemyśle. Wyróżnione rozwiązania to m.in. sposób pozyskiwania nanokompozytu hydrokoloidowego oraz pianki poliuretanowej zawierającej nanocząstki metali, zawiesina do wytwarzania kompozycji stomatologicznych, a także metoda opracowania suspensji zawierającej nanocząstki złota lub srebra oraz licznych nanokrystalicznych tlenków.
„Zawiesinę do wytwarzania kompozycji stomatologicznych będzie można zastosować do produkcji środków do higieny jamy ustnej i materiałów stomatologicznych wypełniających ubytki zębowe” - wyjaśnia dr hab. inż. Marcin Banach. „Związki chemiczne oraz nanocząstki zawarte w zawiesinie redukują płytkę nazębną, działają przeciwzapalnie i antymikrobiologiczne, zwalczają nieprzyjemny zapach i ograniczają występowanie nadwrażliwości zębów” - dodaje.
W medycynie można będzie wykorzystać także inne z rozwiązań opracowanych przez naukowców z Politechniki Krakowskiej.
Nanokompozyt hydrokoloidowy z wbudowanymi nanocząstkami srebra może być stosowany jako składnik opatrunków na rany. Obecne w produkcie nanocząstki srebra hamują rozwój mikroorganizmów, co sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Hydrokoloid ma wiele właściwości poprawiających ogólną kondycję zdrowotną i działa przeciwkrwotocznie, dzięki czemu może być stosowany w preparatach tamujących krwawienie.
Z kolei pianki poliuretanowe zawierające nanocząstki metali np. srebra i złota mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Naukowiec objaśnia, że dodanie środka biobójczego wzbogaca właściwości pianek. Takie innowacyjne rozwiązanie zahamuje rozwój i wzrost mikroorganizmów w miejscu stosowania pianki, np. w wilgotnym środowisku.
Prace chemików z PK wyróżniono w tym roku m.in. na 17. Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2014” w Moskwie, (złoty, srebrny i 2 brązowe medale oraz nagroda specjalna), 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie (2 brązowe medale), 8. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków (2 srebrne i 2 złote medale oraz nagroda specjalna), 66. Międzynarodowej Wystawie „Pomysły - Wynalazki - Nowe Produkty - iENA 2014” w Norymberdze (3 złote medale).
8. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Kunshan przyniosła zespołowi 4 nagrody specjalne, srebrny i 2 brązowe medale oraz główną nagrodę za innowacyjność. Docenione tam zostały wynalazki, wśród których po raz pierwszy prezentowana była metoda otrzymywania nanokrystalicznych tlenków galu, ceru, cynku, żelaza, cyrkonu i miedzi.
Na przełomie listopada i grudnia tego roku w Seulu, w czasie 10. Międzynarodowych Targów Wynalazczości SIIF, zespół dr. hab. inż. Marcina Banacha oraz dr inż. Jolanty Pulit-Prociak otrzymał złoty medal za innowacyjną kompozycję stomatologiczną i sposób jej otrzymywania.
Źródło: www.pk.edu.pl