Wspólne badania polskich i chińskich naukowców
Badania będą prowadzone w ramach Polsko-Chińskiego Konkursu na Projekty Naukowo-Badawcze. Prace rozpoczną się w 2015 roku potrwają do 24 miesięcy.
Wśród programów przyjętych do realizacji w latach 2015–2016/2017 znalazły się m.in. projekty dotyczące badań nad lnem: "Molekularne podstawy uprawy lnu" we współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Uprawy Włókien Naturalnych Chińskiej Akademii Nauk, jak również "Hodowla oraz technologie uprawy lnu, konopi i roślin energetycznych" Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu wraz z Akademią Rolniczą Heilongjiang.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Chińską Akademią Nauk będzie prowadził "identyfikację i monitoring osuwisk oraz ocenę ryzyka w trudno dostępnych obszarach górskich przy użyciu zaawansowanych metod teledetekcyjnych". "Zagrożenie wyrzutami gazów i skał w polskich i chińskich kopalniach węgla kamiennego" zbada Główny Instytut Górnictwa i Politechnika w Henan.
"Innowacyjne ekologiczne preparaty konserwujące na bazie składników podchodzenia roślinnego" powstaną w ramach współpracy Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Leśnictwa w Pekinie. Politechnika Warszawska wraz z firmą BIT Huachuang Electric Vehicle Technology Co. poprowadzi badania "miejskiego transportu elektrycznego wykorzystujące mobilne i stacjonarne magazynowanie energii i ich zastosowanie w wybranym polskim mieście".
Projekt "analizy i kompresji obrazu ruchomego dla nadzoru wizyjnego i opieki nad ludźmi starszymi" poprowadzą naukowcy z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Jiaotong w Szanghaju. Badania nad bezpieczeństwem przetwarzania danych w chmurach obliczeniowych poprowadzą Politechnika Wrocławska i Uniwersytet w Xidian.
Projekty będą realizowane w oparciu o zapisy protokołu 35. Posiedzenia Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Naukowo-Technicznej, podpisanego w Pekinie w 2012 r., przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Ministerstwo Nauki i Technologii ChRL.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl