Politechnika Wrocławska po raz siódmy w SAE Aero Design East
Na czym polega rywalizacja w poszczególnych klasach? W każdej z nich chodzi o zbudowanie bezzałogowego samolotu, który ma podnieść jak najcięższy ładunek.
- w klasie regular suma wysokości, długości i rozpiętości modelu samolotu nie może przekroczyć 175 cali (niecałe 4,5 metra). Zabronione jest też używanie wysokowydajnych materiałów, takich jak: włókna węglowe, szklane czy aramidowe. Samolot naszych studentów ma rozpiętość skrzydeł ponad 2,5 metra i waży 3,5kg.
- w klasie micro konstrukcja kompozytowa modelu musi zmieścić się w jak najmniejszej tubie i w jak najszybszym czasie zostać złożona do lotu wraz z ładunkiem. Zwycięży ta ekipa, która podniesie największy ciężar w stosunku do wagi swojego samolotu. Przygotowany przez JetStream model ma rozpiętość skrzydeł ok. 1m i waży poniżej 250g.
- w klasie advanced samolot musi nie tylko udźwignąć jeden ładunek (7,5kg), ale także zrzucić drugi (1,5kg) z wysokości 33m, tak by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu. Samoloty w tej kategorii są największe, mają skrzydła o rozpiętości 3,2m.
W marcu ubiegłego roku na zawodach w Teksasie zespół JetStream zwyciężył w klasie micro, a w klasie regular zajął piąte miejsce. Więcej o Jet Stream można przeczytać na stronie: www.aerodesign.pwr.wroc.pl, a o zawodach Aero Design na students.sae.org/cds/aerodesign.
Źródło: http://www.portal.pwr.wroc.pl