Dolnośląskie strefy ekonomiczne będą współpracować z uczelniami
Główne założenia porozumienia to: wymiana wiedzy na temat potencjału badawczo-rozwojowego, analiza zasobów produkcyjnych, poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, pozyskiwanie środków na realizację wspólnych projektów oraz nawiązanie kontaktów naukowo-biznesowych między firmami strefowymi z Legnickiej SSE oraz Wałbrzyskiej SSE „Invest-Park” a uczelniami skupionymi w Instytucie Autostrada Technologii i Innowacji.
Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik powiedziała, że takie porozumienie to instrument do unowocześnienia polskiej gospodarki. „Były zarzuty, że firmy ze stref korzystają z pomocy polskiego rządu, ale nie uczestniczą w życiu gospodarczym, ponieważ przywożą gotowe rozwiązania. Dzięki tej współpracy to się zmieni” - dodała wiceminister.
Zdaniem rektora Politechniki Wrocławskiej Tadeusza Więckowskiego, w firmach brakuje przede wszystkim badań innowacyjnych na etapie prototypowym. „Ten wstępny okres badań są w stanie zapewnić uczelnie. Dzięki tej współpracy będziemy mogli skuteczniej wykorzystać fundusze europejskie” - dodał rektor.
Podpisanie porozumienia o współpracy odbyło się w trakcie spotkania partnerów Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, który powstał w 2014 r. na terenie Legnickiej SSE.
Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza są liderami Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji, który został powołany w lipcu 2014 r. W ramach Instytutu kilkudziesięciu partnerów, w tym uczelnie, instytuty i przedsiębiorstwa zobowiązały się współpracować, pozyskiwać razem środki unijne i realizować inwestycje gospodarcze. Dzięki powołaniu Instytutu, środowiska naukowe i przemysł połączyły siły na rzecz budowy tzw. centrów kompetencji. Wspólnie chcą pracować nad rozwojem regionalnych inteligentnych specjalizacji oraz rozwiązywać konkretne problemy techniczne i technologiczne w ściśle wyspecjalizowanych zespołach.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl