W sobotę finał konkursu FameLab
FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca badaczy do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Jeśli zrobią to rzetelnie, z charyzmą i pasją, mają szansę na wygraną.
W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych. Działalność naukową prowadzą w Polsce: Gliwicach, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu, a także w Wielkiej Brytanii: w Milton Keynes i Londynie.
Na scenie podczas finału będzie można zobaczyć: astronoma Jakuba Bochińskiego, biologa ewolucyjnego i genetyka dr. Szymona Drobniaka, biochemika Mariusza Gogóla, studenta ostatniego roku medycyny Wojciecha Grabczana, psychoonkolożkę i biolożkę medyczną Aleksandrę Klembę, epidemiologa i mikrobiologa dr. Rafała Mostowego, nanotechnologa i chemika fizycznego dr. Jana Paczesnego, biologa i chemika Łukasza Richtera, chemiofizyczkę Alicję Wolny oraz mikrobiolożkę i genetyczkę dr Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską.
Finałowe występy oceni jury w składzie: astrofizyk - prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca i medioznawca - dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; fizyk - prof. Arkadiusz Orłowski, kierownik Katedry Informatyki SGGW oraz genetyk - prof. Paweł Golik, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii oraz otrzyma nagrodę pieniężną wartą 35 tys. zł. Jedna z osób zdobędzie wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które pokryje koszty udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. Współorganizator konkursu British Council w Polsce ufunduje Nagrodę Publiczności - kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trojgu wybranym przez siebie finalistom sfinansuje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy.
Finał konkursu odbędzie się 25 kwietnia w godz. 18–21 w Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Dla osób, które nie zmieszczą się do sali głównej, organizatorzy przewidzieli wspólne oglądanie wystąpień konkursowych na wielkim ekranie umieszczonym w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Jak co roku, na publiczność czekać będą dodatkowe atrakcje. Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść do CNK przygotowano transmisję online z przebiegu finału dostępną na stronie: www.kopernik.org.pl
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl