Trzy krakowskie uczelnie rozpoczęły współpracę
Nowy podmiot o nazwie InnoTechKrak powołano w czwartek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.
To pierwszy taki formalny związek uczelni w Polsce. Ich współpraca pozwoli wzbogacić ofertę dydaktyczną, usprawni zarządzanie, ułatwi pozyskiwanie grantów i podniesienie jakości badań. "To nie jest polityka szukania oszczędności, i nie jest to odpowiedź na niż (demograficzny - PAP). To szukanie nowych szans w otoczeniu i szans na rozwój" - podkreśliła podczas konferencji prasowej zwołanej z okazji utworzenia związku minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Trzy uczelnie od dawna współpracują, zwłaszcza w obszarze badań naukowych oraz dydaktyki, i wymieniają się doświadczeniami - podkreślił rektor Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), prof. Tadeusz Słomka. "Kiedy pojawiła się szansa przeniesienia tej współpracy na wyższy poziom - stwierdziliśmy, że warto z tego skorzystać. (...) Połączyliśmy się w związek, bo widzimy tu wartości dodane, korzyści" - dodał.
Według rektorów wspólny, większy potencjał pozwoli uczelniom konkurować z uniwersytetami zachodnimi. "Głównym celem, jaki nam przyświecał, było zwiększenie potencjału, zwiększenie konkurencyjności w zakresie badań naukowych i dydaktyki" - zaznaczył rektor Politechniki Krakowskiej (PK), prof. Kazimierz Furtak.
Sformalizowanie związku uczelni ma ułatwić sięganie po duże, unijne środki na badania, np. w ramach programu Horyzont 2020. "Damy sobie szanse na pozyskiwanie bardzo poważnych środków na badania naukowe, na współpracę z gospodarką" - podkreślił prof. Furtak.
Powstanie związku ma ułatwić działania badawczo-rozwojowe: tworzenie konsorcjów, wspólnych centrów badawczych i laboratoriów. "Badania naukowe to baza laboratoryjne. Nowoczesne urządzenia na poziomie światowym tanie nie są. Powstanie związku ułatwi nam korzystanie na preferencyjnych zasadach z naszych laboratoriów, co w automatyczny sposób zwiększa nasz potencjał badawczy" - mówił Furtak.
Według rektorów korzyści z istnienia związku odniesie również sfera dydaktyki. "Jeśli tylko i wyłącznie będziemy się wzajemnie informować o zapleczu dydaktycznym, jakie mamy do dyspozycji i możliwości wspólnego korzystania, a także o kadrze dydaktycznej, to nasze możliwości kształcenia i podniesienia jakości kształcenia znacznie wzrosną" - podkreślał rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. Włodzimierz Sady.
Źródło: www.pap.pl
http://laboratoria.net/edukacja/23491.html