Światowa nagroda dla projektu UWM
Nagrodę przyznaje austriacka fundacja Energy Globe Foundation, działająca w świecie za pośrednictwem austriackich ambasad. Kierownikiem nagrodzonego projektu (realizowanego także przez inne zespoły badawcze z całego kraju) jest prof. Jan Kiciński (na zdj.) z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn WNT UWM, jednocześnie dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Efektem projektu jest opracowanie kilkudziesięciu technologii i urządzeń służących do produkcji biomasy, energii cieplnej i elektrycznej oraz utylizacji odpadów na cele energetyczne. Najważniejszą innowacją jest m.in.: mała, domowa mikrosiłownia kogeneracyjna ORC.
Koordynatorem grupy badawczej z zakresu siłowni wiatrowych, wodnych i magazynów energii jest dr inż. Wojciech Miąskowski z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Koordynatorem grupy badawczej z zakresu biogazowni rolniczych i utylizacyjnych oraz biorafinerii jest prof. Janusz Gołaszewski, dyr. Centrum Energii Odnawialnych UWM. Urządzenia te zostały przetestowane w warunkach laboratoryjnych oraz zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy i sprawdziły się – czytamy w uzasadnieniu nagrody.
Prace badawcze w każdej z tych grup naukowych prowadzi wiele osób pracujących na naszej uczelni, zatem wszyscy oni mogą się czuć nagrodzeni.
Światowa nagroda energetyczna Energy Globe Award jest obecnie najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną w dziedzinie ochrony środowiska. Prof. Kiciński odebrał ją w imieniu wszystkich nagrodzonych 14 maja w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Nagroda jest przyznawana na poziomie krajowym i światowym za innowacyjne technologie i rozwiązania, które przyczyniają się do lepszego wykorzystania zasobów naturalnych, zwiększenia efektywności energetycznej, ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Więcej informacji na temat Energy Globe Award na stronie: www.energyglobe.info
Źródło: www.uwm.edu.pl