Towarzystwo Maxa Plancka otwiera wystawę popularnonaukową
Wystawa, którą od 15 lat naukowe Towarzystwo Maxa Plancka pokazuje w największych miastach świata, czynna będzie w Muzeum Lotnictwa Polskiego od soboty do 6 grudnia.
Dzięki specjalnym, multimedialnym ekranom zwiedzający zapoznają się z badaniami z różnych dziedzin nauki, od astronomii i medycyny do nanonauk i nanotechnologii. Wystawa jest ciekawa od strony wizualnej – goście muzeum mogą mieć wrażenie, że znajdują się w futurystycznej przestrzeni, którą budują fragmenty tunelu.
„Chcemy zaprezentować stan i poziom najważniejszych, obecnych badań naukowych. Na wystawie pokazujemy wszystko to, co dotyczy badań naukowych w takim zakresie, w jakim w tej chwili te badania się znajdują, a także wybiegamy w przyszłość, czyli przekraczamy granice nauki” – powiedział w czwartek PAP kurator wystawy dr Peter M. Steiner z Towarzystwa Maxa Plancka.
Jak wyjaśnił, „Science Tunnel 3.0” jest kontynuacją wystawy z 2000 r. przygotowanej na Expo 2000 w Hanowerze. „Tamta wystawa była przygotowana jako przedsięwzięcie jednorazowe, jednak cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem zwiedzających z różnych krajów, że postanowiliśmy ją kontynuować i prezentować w różnych zakątkach świata” – powiedział dr Steiner.
Po odsłonie w Niemczech w 2000 r. wystawa pn. „Science Tunnel 1.0”, a potem „Science Tunnel 2.0” do 2013 r. była prezentowana w różnych wersjach językowych w ważnych instytucjach, głównie naukowych, w największych miastach świata.
Teraz wystawa odbywa tourne w nowej, zmodyfikowanej wersji - pod nazwą „Science Tunnel 3.0”.
Kurator pytany o tytuł „Science Tunnel” (pol. tunel nauki) wyjaśnił, że pozostał on z pierwszej edycji wystawy, sprzed 15 lat. „Wtedy wystawa miała formę tunelu, korytarza o długości ok. 100 m. Tunel budowały obrazy i teksty na temat nauki” – wyjaśnił i dodał, że liczby dodane po tytule "Science Tunnel", w tym przypadku "3.0", oznaczają kolejne, zmodyfikowane edycje wystawy, ale i nawiązują do rozwijających się programów internetowych.
„Nauka szybko się rozwija, więc wystawę też trzeba modyfikować. Na +Science Tunnel 3.0+ prezentujemy obecne badania, ale w praktyce ich rezultaty będą wykorzystane za 15-20 lat. Np. tranzystor wymyślono w roku 1957, a dopiero ok. 15 lat potem zaczęto w oparciu o to wielkie wtedy odkrycie produkować radia tranzystorowe” – mówił dr Steiner.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl