Polak w elitarnym gronie doradców naukowych KE
Prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie z sześcioma innymi wybitnymi uczonymi tworzyć będzie tzw. High Level Group w ramach mechanizmu doradztwa naukowego SAM. O nominacji prof. Bujnickiego poinformowali we wtorek w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.
Obok prof. Bujnickiego w tym prestiżowym gronie znaleźli się: prof. Pearl Dykstra z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, prof. Elvira Fortunato z Universidade Nova w Lizbonie, dyrektor generalny CERN Rolf-Dieter Heuer, Julia Slingo z Met Office w Exeter, dyrektor Institut Henri Poincaré w Paryżu Cédric Villani oraz rektor Duńskiego Uniwersytetu Techniczego Henrik C. Wegener.
Cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas powiedział: "Komisja Europejska będzie polegać na ich niezależnych opiniach w szerokim zakresie zagadnień politycznych, w których potrzebny jest wkład naukowy na najwyższym poziomie".
Ogłoszony we wtorek w Brukseli nowy mechanizm doradztwa naukowego SAM ma sprawić, że KE będzie miała dostęp do najlepszego możliwego doradztwa naukowego, niezależnego od nacisków instytucjonalnych i interesów politycznych. SAM prezentować ma spojrzenie na dany problem z punktu widzenia różnych nauk i różnych podejść.
Zamiar uruchomienia mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM ogłosił w maju komisarz Moedas. Najważniejszym elementem tego mechanizmu ma być właśnie grono siedmiu doradców tworzących High Level Group. Ich prace wsparte będą ekspertyzami sześciu europejskich organizacji naukowych, których konsorcjum wygrało konkurs w ramach programu H2020.
Pierwsze spotkanie grupy planowane jest na 2016 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
http://laboratoria.net/edukacja/24443.html