Studenci zaprojektowali stanowisko laboratoryjne dla licealistów
Stanowisko stanowi zminiaturyzowaną linię produkcyjną realizującą proces pakowania. Na stanowisku składane są różnokolorowe pary wydrążonych krążków, które są – z założenia – częściami opakowania. Linia złożona jest z czterech modułów: modułu magazynującego, robota cylindrycznego, modułu sortującego oraz robota kartezjańskiego. Jak podkreśla prodziekan ds. kształcenia WEiA, dr inż. Ireneusz Mosoń, doc. PG, szczególnie istotny w projekcie był aspekt dydaktyczny, czyli wykorzystanie sterownika programowalnego, zastosowanie różnorodnych rozwiązań mechanicznych w konstrukcji stanowiska oraz szerokiej gamy czujników i urządzeń wykonawczych.
Stanowisko laboratoryjne zostało zrealizowane przez studentów studiów I stopnia na kierunku elektrotechnika w ramach przedmiotu „Projekt zespołowy typu CDIO (Conceive – Design – Implement – Operate”, tj. wyobraź sobie – zaprojektuj – skonstruuj – oceń swoje rozwiązanie. Stanowisko przygotowali: Joanna Burdienko, Szymon Ciarka, Sławomir Plichta i Zbigniew Brzezicki. Opiekunem naukowym był dr inż. Grzegorz Kostro, adiunkt w Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych, a realizację przedsięwzięcia umożliwiły firmy: Energa-Operator S.A., Simex, Aluship Technology Sp. z o.o. oraz Pracodawcy Pomorza.
Na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki projekty studenckie zawsze były ważnym elementem programów kształcenia. Zmiany dokonywane w ostatnich latach w programach kształcenia na prowadzonych na WEiA kierunkach i specjalnościach miały na celu m.in. wprowadzenie do procesu kształcenia projektów zespołowych. Ostatnie zmiany uwzględniają już wymagania wynikające z obowiązujących od roku akademickiego 2012/2013 Krajowych Ram Kwalifikacji, faktu przystąpienia Politechniki Gdańskiej w maju 2011 roku do Konsorcjum CDIO oraz realizacji przez naszą uczelnię projektu „Inżynier Przyszłości”.
Na studiach I stopnia na WEiA projekty zespołowe realizowane są w ramach przedmiotów obieralnych. Zagadnienia projektowe pochodzą z przemysłu albo proponują je studenci lub nauczyciele akademiccy. Przykładem ciekawego projektu zespołowego jest „eGokart”. Jego celem było zaprojektowanie i zbudowanie gokarta o napędzie elektrycznym. Gokart mogli obejrzeć uczniowie oraz goście uroczystości, która odbyła się w miniony piątek w Zespole Szkół Łączności.
Źródło: www.pg.edu.pl