Shell Eco-marathon 2016 z osmioma polskimi zespołami
Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh. Obecny rekord wynosi 3771 kilometrów przejechanych na jednym litrze paliwa - wystarczająco, aby dotrzeć z Londynu do Rzymu i z powrotem.
W 2016 roku zawody po raz pierwszy odbędą się w Wielkiej Brytanii. Studenckie bolidy będą ścigały się dookoła Olimpijskiego Parku im. Królowej Elżbiety w Londynie. Do rywalizacji zaproszono aż 229 drużyn studenckich z 28 krajów. Wśród nich znalazło się osiem zespołów z Polski.
Dwa z nich: Green Arrow oraz SKAP 2 będą reprezentowały Politechnikę Warszawską. Do rywalizacji staną też: zespół ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej oraz Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej. Reprezentanta będzie miała też Politechnika Łódzka w postaci zespołu Iron Warriors. Politechnikę Śląską podczas zawodów będzie reprezentowała drużyna Smart Power Urban, a Wojskową Akademię Techniczną - WAT ECO TEAM. W konkursie wystartuje też zespół Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Zawody Shell Eco-marathon odbywają się w Europie już po raz 31., a Polska uczestniczy w nich od 11 lat. "Z każdym rokiem poprzeczka stawiana przed drużynami jest coraz wyżej. Coraz bardziej restrykcyjne są też wymagania. Cieszymy się, że reprezentacja zespołów z Polski mimo to nadal jest bardzo liczna i wierzymy w kolejne sukcesy naszych studentów" – zaznaczyła rzecznik prasowy Shell Polska, Agata Hinc.
Pierwsza edycja Shell Eco-marathon odbyła się w 1985 r. Podczas tego wyścigu zwycięski pojazd przejechał 680 kilometrów na jednym litrze paliwa. Obecnie zauważyć można zróżnicowane podejście uczestników do kwestii konstrukcji swoich maszyn: począwszy od użycia drukarek 3D, po wykorzystywanie zastępczych źródeł energii, innych niż paliwo.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl