Pierwsze Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce
Zjazd założycielski Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce (PTKM) odbędzie się w pierwszą sobotę kwietnia (2 kwietnia).
Jak powiedziała PAP inicjatorka oraz jedna z założycielek Towarzystwa prof. Stanisława Kanas PTKM z założenia nie będzie organizacją feministyczną, choć będzie zrzeszać kobiety.
Towarzystwo będzie m.in. dbać o upowszechnienie osiągnięć kobiet matematyczek, promować je jako ekspertki, motywować i wspierać kobiety w realizacji kariery zawodowej. Zajmie się także ochroną praw i pozycji kobiet w dziedzinie nauk matematycznych.
„Naszym celem jest promowanie kobiet zajmujących się matematyką i naukami pokrewnymi, udzielanie wsparcia w ich karierze naukowej i zapewnienie im równego traktowania w pracy zawodowej. Kobiety, nie tylko w matematyce, ale w innych naukach, czy w ogóle w życiu, są trochę spychane, ich osiągnięcia nieco marginalizowane. My chcemy wskazywać przykłady kobiet, które osiągnęły sukces, mają ogromne osiągniecia naukowe i zawodowe, i które mogą być przykładem dla innych” – powiedziała PAP prof. Kanas.
Ponadto celem Towarzystwa będzie także upowszechnianie i promowanie matematyki i nauk pokrewnych w społeczeństwie oraz popieranie rozwoju matematyki w Polsce.
Prof. Kanas wyjawiła, że inspiracją powołania PTKM był Międzynarodowy Kongres Kobiet w Matematyce, który odbył się w 2014 roku w Seulu.
Jak zauważyła, w Polsce nie ma tego typu towarzystw, skupiających kobiety jednej dziedziny nauki, w tym np. matematyki. Tymczasem na świecie podobne towarzystwa kobiet istnieją i prężnie działają. Wymieniła m.in. stowarzyszenia w USA, Europie, Azji, czy w Afryce.
Towarzystwo Kobiet w Matematyce, które powstanie w Rzeszowie, będzie reprezentować środowisko Polek matematyczek wśród naukowców w kraju, jak i na świecie, przede wszystkim w Międzynarodowej Unii Matematycznej (IMU), Europejskim Stowarzyszeniu Kobiet w Matematyce (EWM) oraz Amerykańskim Stowarzyszeniu Kobiet w Matematyce (AWM).
Na zjazd założycielski, który odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim organizatorki zapraszają szczególnie kobiety matematyczki z całego kraju, choć – jak zapewniają – kobiety zajmujące się naukami pokrewnymi, innymi naukami ścisłymi, też są mile widziane.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
http://laboratoria.net/edukacja/25095.html