Warszawscy studenci tworzą egzoszkielet
Dla osób sprawnych ruchowo chodzenie jest najbardziej naturalną czynnością. W wyniku schorzeń, wypadków lub wrodzonych wad nie wszyscy mogą jednak poruszać się o własnych siłach. Naukowcy z Zakładu Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej postanowili stawić czoła temu problemowi.
W Polsce aż 1,3 mln osób to niepełnosprawni w stopniu znacznym, co piętnasty z nich nie jest w stanie przejść samodzielnie 500 metrów, ani poruszać się po schodach. Celem projektu, którym kieruje prof. Danuta Jasińska-Choromańska jest opracowanie i zbudowanie ezgoszkieletu, który będzie to umożliwiał.
Przy realizacji Systemu Pionizacji i Wspomagania Ruchu powstało kilka prac dyplomowych: inżynierskich, magisterskich, a nawet doktoratów. Egzoszkielet powstawał jako część projektu „Eco-Mobilność” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Priorytet I. Kierownikiem całego projektu był prof. Włodzimierz Choromański z Wydziału Transportu. W skonstruowanie egzoszkieletu zaangażowane były nie tylko osoby z Wydziału Mechatroniki PW, lecz także m.in.: absolwent PW, dr inż. Mariusz Bojarski z New York University, który odpowiadał za elektronikę, lekarze ortopedzi, rehabilitanci, osoby niepełnosprawne, a testy wśród osób niepełnosprawnych przeprowadziły osoby z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem z cyklu BIT PW>>
Źródło: www.pw.edu.pl