KE planuje stworzyć chmurę dla otwartej nauki
"Europa jest największym producentem danych naukowych na świecie, lecz niewystarczająca i rozdrobniona infrastruktura oznacza, iż duże zbiory danych nie są w pełni wykorzystane" - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie KE. Dzięki systemowi, który planuje uruchomić KE, możliwe będzie przechowywanie, udostępnianie i wykorzystywanie danych tworzonych przez badaczy (Open Data). Inicjatywa ta sprawić ma, że UE stanie się światowym liderem w gospodarce opartej na danych.
KE przewiduje, że na danych gromadzonych w chmurze skorzysta 1,7 mln europejskich naukowców i 70 mln osób zajmujących się zawodowo nauką i technologią.
Początkowo inicjatywa będzie skierowana do społeczności naukowej w Europie i jej partnerów światowych, ale z czasem baza użytkowników zostanie rozszerzona na sektor publiczny i prywatny.
Europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas skomentował, że chmura dla otwartej nauki "zwiększy skuteczność i efektywność działań naukowych i umożliwi milionom naukowców dzielenie się wynikami badań naukowych i ich analizowanie w bezpiecznym środowisku ponad podziałami technologicznymi, dyscyplinarnymi i państwowymi. Odpowiadamy tym samym na apele społeczności naukowej o stworzenie infrastruktury dla otwartej nauki”.
Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Guenther H. Oettinger powiedział z kolei, że naukowcom, przedsiębiorcom i służbom publicznym dzięki chmurze zostanie zapewniony "dostęp do systemów obliczeniowych światowej klasy i o dużej wydajności, szerokopasmowej łączności oraz najbardziej zaawansowanych usług w zakresie danych i oprogramowania".
Komisja inicjatywę dotyczącą przetwarzania w chmurze chce wprowadzać stopniowo. Od 2016 r. integrowane i konsolidowane będą platformy e-infrastruktury, a także grupowane będą działające już teraz chmury naukowe i zbiory danych. Na początku dane z tej europejskiej chmury mają być dostępne dla europejskich naukowców i ich współpracowników na świecie.
W 2017 r. KE chce otworzyć dostęp do wszelkich danych naukowych wytworzonych w ramach Horyzontu 2020. W 2018 r. KE chciałaby, żeby podjęto inicjatywę przewodnią, aby przyspieszyć rozwój technologii kwantowych stanowiących podstawę dla nowej generacji superkomputerów.
Z kolei do 2020 r. opracowane i wdrożone mają być europejskie wysokowydajne systemy służące do wykonywania obliczeń, przechowywania danych oraz infrastruktury sieciowej na szeroką skalę. W planach jest też pozyskanie dwóch prototypów superkomputerów następnej generacji. Ustanowione ma być też europejskie centrum dużych zbiorów danych i poprawiona ma być też sieć szkieletowa do celów badań i innowacji (GEANT).
Wartość publicznych i prywatnych inwestycji potrzebnych do realizacji europejskiej inicjatywy dotyczącej przetwarzania w chmurze szacuje się na 6,7 mld euro. Komisja ocenia, że na finansowanie inicjatywy przeznaczone zostanie w sumie 2 mld euro z programu Horyzont 2020. Zgodnie z szacunkami wartość niezbędnych dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych wynosi 4,7 mld euro w okresie 5 lat.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl