16 polskich instytucji z logo HR Excellence in Research
Logo HR Excellence in Research nadawane jest przez KE instytucjom, które wdrażając zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”, tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju. Jednostki otrzymując logo zobowiązują się do tworzenia sprzyjających warunków pracy, rozwoju kariery oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych.
Polska jest jednym z europejskich liderów, jeśli chodzi o liczbę instytutów z tym logo. Tylko dwa kraje są od nas lepsze. Do zwycięzców nam jednak daleko. W Wielkiej Brytanii instytutów z logo jest ponad 90, a w Hiszpanii - ponad 40. Za to Polska idzie ramię w ramię z Chorwacją, która tak jak i my, ma 16 takich odznaczeń.
W Polsce w ostatnim czasie logo otrzymał Instytut Psychologii PAN w Warszawie oraz Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Wyróżnienie otrzymały już dotąd: Uniwersytet Gdański, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Instytut Technologii Elektronowych, a także Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB. Logo ma także Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Fizyki PAN, Instytut Genetyki Roślin PAN, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Przyznawanie logo jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Działania te mają przyczynić się do zwiększania liczby pracowników naukowych instytucji europejskich. KE wspiera instytucje wdrażające zasady europejskiej Karty i Kodeksu, organizując spotkania i dyskusje z udziałem zaangażowanych instytucji. A ponadto promuje takie instytucje wśród międzynarodowych organizacji i naukowców jako te, które zapewniają naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
http://laboratoria.net/edukacja/25330.html