Bezpieczeństwo narodowe - nowy kierunek na UŁ
Jak wyjaśnił, w trakcie nauki student zapozna się m.in. z najnowszą historią polityczną, zagadnieniami z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i wojskowych. Ważnym elementem studiów będzie poznanie zasad funkcjonowania międzynarodowego i krajowego systemu bezpieczeństwa, szczególnie w aspekcie działania jego elementów obronnych i ochronnych.
Rzecznik poinformował, że studia będą miały charakter praktyczny. Student zapozna się z praktyką funkcjonowania administracji lokalnej i centralnej oraz instytucji tworzących system ochronny i obronny państwa. Zaplanowano zajęcia warsztatowe z zakresu sztuki przetrwania, technik obrony osobistej i strzelectwa, ratownictwa medycznego, negocjacji oraz komunikacji społecznej.
Współtwórca nowego kierunku prof. Robert Łoś z wydziału studiów międzynarodowych i politologicznych UŁ zwrócił uwagę, że studenci bezpieczeństwa narodowego będą odbywać sporo praktyk w różnych instytucjach służb cywilnych i mundurowych. Jak mówił uczelnia podpisała już "stosowne umowy" w tej sprawie. Zapowiedział, że oferta praktyk ma być rozszerzana o inne instytucje, zajmujące się "szeroko rozumianym bezpieczeństwem".
Absolwenci tego kierunku będą mogli być zatrudniani m.in. w instytucjach samorządowych, rządowych i pozarządowych, ale także w instytucjach międzynarodowych i zagranicznych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl