Nagroda Pattersona dla gdańskiego badacza
Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krystalograficznego (ACA) im. Arthura Lindo Pattersona otrzymał dr hab. inż. Zbigniew Dauter, absolwent Wydziału Chemicznego z rocznika 1971.
Nagroda ta, ustanowiona w 1980 roku, przyznawana jest raz na trzy lata w dowód „uznania i zachęty do wybitnych badań w zakresie struktury materii metodami dyfrakcyjnymi, wliczając w to znaczący wkład w metodologię określania struktury i/lub innowacyjne zastosowania metod dyfrakcyjnych i/lub objaśnianie zjawisk biologicznych, chemicznych, geologicznych lub fizycznych z wykorzystaniem nowych informacji strukturalnych”. Laureat otrzyma 1500 USD, pamiątkowy dyplom oraz bezpłatny udział w dorocznym spotkaniu ACA.
Dr hab. inż. Zbigniew Dauter ukończył studia na specjalności Technologia Lekkiej Syntezy Organicznej, a opiekunem jego pracy dyplomowej pt. „Badanie struktury kompleksów p-nitrofenolu z aminami” był prof. dr hab. inż. Włodzimierz Libuś z Katedry Chemii Fizycznej. W 1975 r. Dauter obronił pracę doktorską pt. „Struktura monojodowodorku 1‑nitro-9-(3’dimetyloamino-propyloamino)-akrydyny (C-283)” przygotowaną pod kierunkiem ówczesnej pani docent, dr hab. Zofii Kosturkiewicz.
W latach 1976–1997 prowadził badania na University of York, w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Hamburgu, a także na PG. W 1997 r. założył Sekcję Badawczą Wykorzystującą Promieniowanie Synchrotronowe w Brookhaven National Laboratory (USA), a w 2000 r. dołączył do Laboratorium Krystalografii Makromolekularnej w Państwowym Instytucie Rakowym (NCI) – jako szef sekcji. Z końcem 2004 r. jego laboratorium zostało przeniesione z Brookhaven do Argonne National Laboratory, gdzie pracuje do dzisiaj.
W 2004 r. dr Dauter uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza za pracę pt. „Wykorzystanie słabego sygnału anomalnego do fazowania struktur kryształów białek”. Jest autorem ponad 300 prac publikowanych w najlepszych czasopismach (kilkanaście ukazało się w „Nature”), cytowanych ponad 13000 razy. Jego indeks Hirscha wynosi obecnie 61.
Nazwisko Dauter zostało uwiecznione w terminie dauteryzacja, oznaczającym halogenkową metodę derywatyzacji kryształów białek. Za te i inne osiągnięcia dr Dauter został w marcu 2010 r. uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiej Akademii Nauk – Medalem im. Mikołaja Kopernika.
Więcej informacji na temat nagrody znajduje się na stronie Wydziału Chemicznego. Zdjęcie dr. Dautera pochodzi z galerii International Union of CRYSTALLOGRAPHY.
Źródło: www.pg.edu.pl
http://laboratoria.net/edukacja/25993.html