Projekt UMK i francuskiego Uniwersytetu w Rouen
"Współpracuję oficjalnie z tym uniwersytetem od prawie 10 lat, kiedy pojawiła się nasza pierwsza wspólna publikacja. Był to projekt związany z separacją membranową, gdyż współpraca generalnie dotyczy membran, czyli barier polimerowych lub ceramicznych w różnych procesach rozdzielania. Obserwując obecnie rozwój rynku membran i technik membranowych w Polsce cieszę się, że po ukończeniu studiów podjąłem decyzję o pracy naukowej w tym obszarze" - powiedział w piątek PAP prof. Kujawski.
Realizacja projektu odbędzie się w ramach Programu Partnerstwa im. Huberta Curien "Polonium". Powstał on na mocy umowy o współpracy naukowej i technologicznej zawartej w 2008 roku przez rządy RP i Republiki Francuskiej. Jak informują przedstawiciele UMK, celem inicjatywy jest "rozwijanie wymiany naukowej i technologicznej na wysokim poziomie pomiędzy francuskimi i polskimi zespołami badawczymi, poprzez wspieranie nowo nawiązywanej współpracy, włączanie w nią młodych naukowców i doktorantów oraz otwieranie perspektyw na prowadzenie projektów europejskich".
W ramach programu realizowane są projekty uzgodnione przez obie strony. Są one finansowane przez rok, przy czym istnieje możliwość jednokrotnego przedłużenia. Środki przeznaczane są m.in. na wizyty polskich i francuskich badaczy w laboratoriach partnera projektu.
"Badania w zatwierdzonym do realizacji projekcie koncentrują się wokół membran o specyficznych właściwościach. Mają być one zastosowane m.in. w ogniwach paliwowych, do separacji gazów, czy rozdzielania mieszanin ciekłych techniką perwaporacji. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że te badane membrany zawierają ciecze jonowe (czyli sole organiczne, które w temperaturze pokojowej są wstanie płynnym). Dodatkowym celem badań jest związanie cieszy jonowej z polimerem na tyle trwale, żeby w trakcie pracy membrany ciecz jonowa nie była z niej wymywana" - dodał prof. Kujawski.
Koordynatorem współpracy ze strony francuskiej będzie dr hab. Kateryna Fatyeyeva. Badania, w których biorą udział naukowcy z Wydziału Chemii UMK, zostały zakwalifikowane do programu "Polonium", jako jeden z 21 projektów (spośród 54 zgłoszonych).
"Planowane przez nas badania mają wymiar innowacyjny z uwagi na rodzaj zastosowanych cieczy jonowych oraz z uwagi na sposób wytwarzania i modyfikacji membran. Opracowane zostaną ciecze jonowe reaktywne oraz ciecze jonowe polimeryzowalne" - podkreślił koordynator.
Współpraca między polską a francuską uczelnią nie ogranicza się do jednej inicjatywy.
"Od 2010 roku realizujemy razem z francuskim uniwersytetem program wymiany studentów i nauczycieli akademickich "Erasmus+". Jedna z moich doktorantek przygotowuje swoją pracę doktorską jednocześnie w Polsce i we Francji (rokrocznie spędzając u naszych partnerów pięć miesięcy). Stypendium to jest współfinansowane ze środków francuskiej ambasady. Realizujemy również grant Narodowego Centrum Nauki w konkursie +Harmonia+, który pozwala sfinansować badania naukowe z partnerem zagranicznym" - dodał naukowiec.
Zainteresowania badawcze koordynatora projektu, prof. Kujawskiego oscylują wokół technik membranowych, zwłaszcza separacji gazów i par (techniki mogące mieć zastosowanie przy wydobywaniu gazu łupkowego), perwaporacji, która umożliwia rozdzielenie mieszanin ciekłych, (pomocną przy produkcji biopaliw) czy destylacji membranowej. Naukowiec zatrudniony jest na co dzień w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów Wydziału Chemii UMK w Toruniu. W roku 2011 uzyskał drugą habilitację w Uniwersytecie w Montpellier.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl