AGH na Pikniku Naukowym w Warszawie
W trakcie Pikniku na stadionie powstanie Miasteczko AGH, gdzie w 12 namiotach oraz laboratorium mobilnym Odnawialnych Źródeł Energii przedstawiciele uczelni zaprezentują 60 interaktywnych pokazów, a także zorganizują konkursy i gry terenowe. AGH reprezentować będą wydziały związane z wykorzystaniem oraz ochroną zasobów Ziemi, czyli: Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Górnictwa i Geoinżynierii, Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Fizyki i Informatyki Stosowanej. Nie zabraknie także studenckich kół naukowych.
Uczestnicy Pikniku będą mogli wziąć udział m.in. w interaktywnych pokazach płukania złota i bursztynu, preparowaniu skamieniałości ze skał, czy wydobywaniu minerałów. W Miasteczku AGH będzie można także zmierzyć emisję gazów cieplarnianych czy dokonać pomiarów geofizycznych stosowanych m.in. w poszukiwaniu „Złotego Pociągu”. Pasjonaci będą mogli także wziąć udział w budowie kopalni i prawdziwej ewakuacji z wykorzystaniem tunelu ratowniczego.
Przedstawiciele uczelni przygotowali również prezentacje wyjaśniające skąd pochodzi ropa naftowa, jak powstają osuwiska, jak wyglądają drogi migracji wody pod powierzchnią Ziemi czy jak można wykorzystać drony do rozpoznawania budowy geologicznej. W jednym z namiotów miasteczka zaplanowano pokazy powstawania chmur, piorunów i wiatrów.
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ponad 200 instytucji naukowych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji związanych z edukacją i kół naukowych. Uczestnicy prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe: nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Więcej informacji na stronie www.pikniknaukowy.pl
http://laboratoria.net/edukacja/27282.html