W NCPS Solaris powstanie czwarta linia badawcza
W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris (NCPS Solaris) podpisano umowę na budowę linii badawczej Phelix. Jej elementy zaprojektuje, wyprodukuje i zmontuje w Krakowie niemiecka FMB Feinwerk- und Meßtechnik GmbH. Prace związane z budową linii potrwają 2 lata.
"Linia Phelix będzie przeznaczona do badania struktury elektronowej ciał stałych przy zastosowaniu spektroskopii fotoelektronów i spektroskopii absorpcyjnej dla miękkiego promieniowania rentgenowskiego o zmiennej polaryzacji. Planowany zakres energii promieniowania elektromagnetycznego linii to 50-1500 eV. Do linii zostaną dołączone dwie stacje badawcze: spektroskopii fotoelektronów i absorpcji promieniowania rentgenowskiego oraz mikroskopii promieniowania rentgenowskiego" - czytamy w komunikacie NCPS Solaris.
Budowa 4. linii badawczej w uniwersyteckim synchrotronie powstanie dzięki blisko 10 mln zł dotacji z Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego. Wniosek złożony przez NCPS Solaris podlegał opinii specjalistycznego zespołu w resorcie nauki i został zrecenzowany jako bardzo dobry m.in. ze względu na charakter badań podstawowych o dużym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności kraju oraz realizacji Krajowego Programu Badań.
Linie spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego funkcjonują na prawie wszystkich synchrotronach na świecie. Popyt na czas badawczy na tych liniach utrzymuje się na wysokim poziomie, przy czym Phelix w Krakowie zostanie wyposażona w urządzenia najnowszej generacji, co zapewni jej konkurencyjność w stosunku do innych ośrodków na świecie.
Źródło: www.uj.edu.pl