Powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya
To jedna z pierwszych takich inicjatyw w Polsce. W laboratorium LINTE^2 znajdującym się na Politechnice Gdańskiej niebawem rozpocznie działalność Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya. Jednostka, która będzie ściśle współpracować z naszą uczelnią, znajduje się w strukturach grupy Energa.
Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF) będzie głównym narzędziem realizacji Strategii Innowacji przyjętej przez Energę na lata 2017–2020 z perspektywą 2025+. Lokalizacja CBRF nie jest przypadkowa, bowiem LINTE^2 jest najnowocześniejszym laboratorium elektroenergetycznym w kraju. Zostało ono uruchomione w 2015 r. przy Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG.
– Trudno przecenić możliwości, jakie daje to laboratorium. W misji laboratorium LINTE^2 wpisana jest współpraca z otoczeniem gospodarczym. Mam nadzieję, że powstające na PG centrum będzie wzorcowym przykładem współpracy pomiędzy ośrodkiem naukowym, a jednostką z otoczenia gospodarczego – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.
Działania badawczo-rozwojowe prowadzone w CBRF mają dotyczyć m.in.: inteligentnych sieci, magazynowania energii i stabilizacji sieci, usług systemowych dla operatorów sieciowych, zwiększenia elastyczności i efektywności wytwarzania energii oraz rozwoju systemów diagnostycznych. CBRF ma ponadto inicjować projekty w obszarze B+R+I i pozyskiwać pieniądze na działalność badawczo-rozwojową od podmiotów zewnętrznych. Centrum będzie działać w modelu otwartych innowacji wykorzystując potencjał partnerstw z podmiotami zewnętrznymi: start-upami, uniwersytetami, jednostkami badawczymi, etc. CBRF ma być więc miejscem współpracy i wymiany wiedzy pomiędzy środowiskami naukowymi a przemysłem.
Źródło: www.pg.edu.pl