Innowatorzy z PWr docenieni przez MIT
Jurorzy konkursu, organizowanego przez magazyn wydawany przez Massachusetts Institute of Technology, co roku wybierają dziesięciu najbardziej innowacyjnych ich zdaniem młodych naukowców w kilka krajach Europy. W tym roku była to Polska, Włochy, Belgia, Hiszpania, Francja oraz Niemcy. 14 września w Paryżu odbędzie się gala finałowa, w trakcie której poznamy nazwiska zwycięzców poszczególnych edycji krajowych oraz listę 35 najbardziej innowacyjnych w całej Europie – tzw. Innovators Under 35 Europe.
Szanse na ten tytuł ma dwóch naukowców związanych z naszą uczelnią: dr Jan Kędzierski z Wydziału Elektroniki oraz Jerzy Łątka, doktorant na Wydziale Architektury.
Dr Jan Kędzierski pracuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Od lat zajmuje się projektami związanymi ze sztuczną inteligencją. Bada przy tym reakcje i zachowania ludzi w kontakcie ze robotem społecznym, który potrafi wyrażać emocje i gestykulować. Wspólnie z współpracownikami z Katedry Robotyki i Automatyki zbudował robota FLASH, który w różnych wersjach trafił m.in. do USA, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Heriot-Watt University w Edynburgu, w którym powstało laboratorium robotyki tzw. „Robotarium”.
Jest współzałożycielem firmy FLASH Robotics, gdzie obecnie pracuje nad stworzeniem interaktywnego robota EMYS, który będzie uczył dzieci języków obcych. Więcej o tym projekcie na stronie.
Jerzy Łątka jest doktorantem Wydziału Architektury PWr oraz Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii. Specjalizuje się w tworzeniu różnego rodzaju budowli z papieru oraz adaptowaniu ich na potrzeby społeczne. W swojej karierze zajmował się już m.in. konstruowaniem domów dla bezdomnych, ofiar kataklizmów czy uchodźców oraz mebli z papieru. W 2015 r., z okazji 70-lecia PWr, wraz ze swoimi studentami zbudował na pl. Solnym we Wrocławiu oryginalny pawilon z papieru i drewna. W środku można było zobaczyć wystawę na temat historii Politechniki Wrocławskiej.
Do konkursu „Innovators under 35” mogą być nominowani młodzi przedsiębiorcy, badacze i wizjonerzy – autorzy projektów w takich dziedzinach, jak: internet, biotechnologia, telekomunikacja, transport, materiały i energia. Profile kandydatów są ocenione przez specjalny panel ekspertów, który następnie wybiera najlepszą dziesiątkę w każdym z krajów.
Źródło: www.pwr.edu.pl