Badaczka z UG wśród wschodzących talentów nauki
W tegorocznej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki jedną z laureatek nagrody International Rising Talents została dr Agnieszka Gajewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Tym samym badaczka znalazła się wśród 15 kobiet, które dzięki swoim badaniom naukowym mogą zmienić świat. Pani Doktor jest trzecią z rzędu Polką w elitarnym gronie nagrodzonych.
Tematem projektu naukowego dr Agnieszki Gajewicz jest „Opracowanie metod szacowania przekrojowego (read-across) wspierających proces oceny ryzyka chemicznego stwarzanego przez nanomateriały”. Jego celemjest rozwój metod chemoinformatycznych, wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne (ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów). Jest to szczególnie istotne w obliczu obserwowanego od wielu lat systematycznego wzrostu liczby związków chemicznych, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Więcej o projekcie:
Substancje chemiczne (zarówno te istniejące jak i nowo syntetyzowane) mają ogromny wpływ na jakość codziennego życia oferując coraz to lepsze produkty oraz bardziej wydajne procesy technologiczne. Te same substancje chemiczne mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt oraz wykazywać negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. Dlatego tak ważna jest ocena potencjalnego ryzyka, jakie mogą stwarzać związki chemiczne w całym cyklu swojego życia oraz zarządzanie tym ryzykiem w celu zminimalizowania negatywnych skutków w przyszłości. Często jest to utrudnione ze względu na wysokie koszty badań, niezwykle czasochłonne i skomplikowane procedury eksperymentalne, a także wątpliwości natury etycznej związane z prowadzeniem badań doświadczalnych na zwierzętach laboratoryjnych.Istotne staje się więc wykorzystanie w tym celu metod komputerowych (tzw. metod in silico). Celem badań Pani Doktor jest opracowanie – przy wykorzystaniu metod z zakresu chemii teoretycznej, chemometrii, statystyki oraz matematyki – nowych algorytmów read-across służących komputerowej ocenie ryzyka stwarzanego przez związki chemiczne (ze szczególnym uwzględnieniem nanocząstek).
Dr Gajewicz w 2017 roku otrzymała stypendium habilitacyjne w kwocie 35 tys. złotych w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki na rozwój tego samego projektu. Wyróżniono wtedy w sumie sześć badaczek prowadzących różnorodne projekty naukowe z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, m.in.: psychologii, medycyny, biologii czy chemii.
Badaczka od początku kariery akademickiej jest związana z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, najpierw jako studentka (1999-2004), później słuchaczka studiów doktoranckich (2008-2013), pracownik naukowo-techniczny (2011-2013), asystent (2013-2014), a obecnie adiunkt (od 2014).
Lista tegorocznych laureatek nagrody: https://en.unesco.org/women-in-science-rising-irt-2018
Źródło: www.wiz.pl
http://laboratoria.net/edukacja/28623.html