UŚ wprowadza drugi poziom zabezpieczeń
W związku ze wzrostem liczny zachorowań na COVID-19 Uniwersytet Śląski wprowadza od poniedziałku drugi poziom zabezpieczeń przed koronawirusaem. Oznacza to m.in. zdalną organizację pracy i zajęć, ograniczenie mobilności i kontaktów oraz zawieszenie wydarzeń akademickich.
Rzecznik prasowy uczelni Jacek Szymik-Kozaczko poinformował w sobotę, że decyzję o wprowadzeniu drugiego stopnia podjął rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek, po konsultacji z zespołem zadaniowym do spraw monitorowania funkcjonowania uczelni w czasie epidemii.
„Zwracam się do członków wspólnoty akademickiej o przestrzeganie ustaleń związanych z wprowadzonym poziomem zabezpieczeń, a także ustalonym przez GIS reżimem sanitarnym. Szczególnie istotne jest również przestrzeganie zasad dystansu społecznego, kontrolowanie swojego stanu zdrowia, a także zgłaszanie wszelkich przypadków zarażenia lub podejrzenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2” - napisał rektor w liście do wspólnoty akademickiej.
„Proszę gorąco, aby pracownicy jednostek, którzy są odpowiedzialni za wdrożenie zabezpieczeń wynikających z drugiego poziomu na bieżąco monitorowali ich realizację” dodał profesor.
Drugi poziom zabezpieczeń wprowadza szereg zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu uczelni. Najważniejsze z nich to organizacja zajęć w formie zdalnej (w formie kontaktowej mogą być realizowane tylko te zajęcia, co do których dziekan wydziału zdecyduje, że są niezbędne i możliwe do organizacji z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego) oraz zamknięcie budynków uczelni dla osób trzecich, z wyjątkiem studentów uczestniczących w zajęciach kontaktowych oraz osób zaproszonych indywidualnie.
Praca zdalna obowiązuje także większość zatrudnionych, na miejscu mają pozostać pracownicy niezbędni dla zachowania ciągłości pracy poszczególnych jednostek UŚ. Zawieszone zostają wszelkie uczelniane wydarzenia oraz wyjazdy pracowników i studentów w ramach wymiany akademickiej. Wprowadzony jest też zakaz odwiedzin w akademikach oraz zakaz przemieszczania się mieszkańców pomiędzy domami studenckimi.
Wraz ze wprowadzenie drugiego stopnia zabezpieczeń, w pełni zdalna będzie np. forma kontaktu z dziekanatami za wyjątkiem sytuacji, gdy konieczne jest dostarczenie dokumentów w wersji papierowej. Do niezbędnego minimum ograniczony jest dostęp do infrastruktury badawczej i przebywanie studentów w laboratoriach.
Ograniczenie kontaktów uczelnia zaleca też pracownikom, zalecając załatwianie spraw za pomocą poczty elektronicznej. Obrony doktorskie i komisje habilitacyjne odbywają się w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu na Wydziale Nauk Społecznych i są przeprowadzane są przy użyciu systemu wideokonferencyjnego przy bezpośredniej obecności na sali doktoranta lub habilitanta, przewodniczącego komisji, promotora, protokolanta oraz pracownika służb informatycznych z zachowaniem rygorów sanitarnych.
Źródło: pap.pl