Polskie środowisko akademickie wyraża pełną solidarność z Ukrainą
Wyrażamy pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa, oraz deklarujemy wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach - głosi wspólne oświadczenie środowisk akademickich w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
"W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy" - czytamy w oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek.
Sygnatariuszami oświadczenia są szefowie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rady Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, Rady Młodych Naukowców i Parlamentu Studentów RP
Sygnatariusze wyrazili pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa. Zadeklarowali "wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach".
"Jednocześnie apelujemy do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej specjalnych środków, w tym prawnych, na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach" - napisano.
Podkreślono, że polskie środowisko akademickie będzie jeszcze bardziej intensyfikować i rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi.
W komunikacie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej opublikowanej w czwartek napisano, że wyraża ona pełną gotowość do pomocy studentom i naukowcom z Ukrainy.
"Doświadczenia w niesieniu pomocy Białorusinom po represjach związanych z niedemokratycznymi wyborami pokazują nam jednoznacznie, że polskie środowisko akademickie i naukowe musi być solidarne ze swoimi sąsiadami będącymi w potrzebie. Rozwój nauki jest możliwy tylko przy poszanowaniu podstawowych praw humanitarnych. Rosyjskie działania wojenne jednoznacznie to uniemożliwiają" - napisano.
Swoją solidarność z Ukrainą wyraziły też uczelnie, m.in. Uniwersytet Warszawski. W środę senat tej uczelni podjął uchwałę wyrażającą solidarność z narodem ukraińskim, a zwłaszcza z osobami z Ukrainy, należącymi do społeczności naszej Uczelni. "Polska historia uczy, jakim zagrożeniem dla pokoju jest imperializm. Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża nadzieję, że przyszłość przyniesie Ukrainie oraz światu pokój" - czytamy w uchwale.
W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Według informacji władz Ukrainy, rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także m.in. w stolicy Ukrainy, Kijowie.