Aplikacja dla rodziców uczniów z Ukrainy
Aplikację mobilną umożliwiającą rejestrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach opracowali absolwenci Politechniki Warszawskiej i studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Autorzy zostali wyróżnieni w konkursie Datathon Otwarte Dane 2022.
Celem aplikacji mobilnej (podstawowego komponentu zbudowanego systemu) jest wsparcie uchodźców z Ukrainy w procesie wyszukiwania szkół dla ich dzieci. School Finder zapewnia możliwość filtrowania placówek szkolnych według podanych przez rodzica kryteriów, np. umiejętności językowych czy stopnia niepełnosprawności dziecka.
Po wypełnieniu zgłoszenia w języku ukraińskim, angielskim lub polskim do wybranej placówki edukacyjnej trafia e-mail w języku polskim z podstawowymi informacjami. W mailu znajduje się również link do kolejnego komponentu systemu, którym jest aplikacja webowa przeznaczona dla placówek szkolnych. Aplikacja ta umożliwia zarządzanie otrzymanymi zgłoszeniami – odrzucenie lub akceptację zgłoszenia oraz umówienie na spotkanie.
Jak podała w informacji prasowej rzecznik WAT Ewa Jankiewicz, konkurs zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów odbył się w Warszawie. Wojskową Akademię Techniczną reprezentował zespół Waciaki. W jego skład weszli studenci Wydziału Cybernetyki WAT – Kinga Arendarska i Szymon Gruszczyński oraz absolwenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW – Emilia Wróblewska i Bartłomiej Żyła.
„Studenci Wydziału Cybernetyki WAT wraz z absolwentami Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW pokazali jak technologia może zmieniać świat na lepsze. Rozwiązanie, które zaproponowali odpowiada na bieżące potrzeby i potwierdza ogromną kreatywność członków zespołu Waciaki. Studenci Wydziału Cybernetyki wchodzący w skład wyróżnionego zespołu realizują indywidualny tok nauczania” – podkreśla cytowany w komunikacie płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT.
W całodobowej rywalizacji Datathon Otwarte Dane 2022 zmierzyło się osiem zespołów, złożonych od trzech do pięciu osób. Zadaniem drużyn było opracowanie rozwiązania, które odpowie na bieżące problemy społeczne, w szczególności pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce. Dodatkowym założeniem było wykorzystanie API (ang. Application Programming Interface) portalu dane.gov.pl/pl oraz jednego z trzech źródeł danych: TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów; Rejestrów publicznych w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego.
Źródło: pap.pl