Współpraca Politechniki Śląskiej z firmą BASF
Uruchomienie studiów dualnych, łączących przygotowanie teoretyczne z praktyczną nauką zawodu, to jeden z obszarów współpracy Politechniki Śląskiej w Gliwicach z firmą chemiczną BASF. Podpisane w poniedziałek porozumienie zakłada też m.in. realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.
Politechnika Śląska była pionierem dualnego kształcenia studentów - pierwsze takie studia na gliwickiej uczelni ruszyły blisko siedem lat temu, by później rozwinąć się na kolejnych kierunkach.
W ramach studiów dualnych przyszli inżynierowie spędzają dużą część roku akademickiego na stażach realizowanych z partnerskimi firmami, a pozostały czas na uczelni, realizując pełen program kształcenia. Dzięki temu po zakończeniu studiów absolwenci, oprócz teorii, mają także wiedzę praktyczną i doświadczenie w pracy.
"Model kształcenia dualnego daje nam możliwość pozyskania najlepszych kandydatów na studia, którzy potem są najlepszymi fachowcami w swoich obszarach tematycznych. Im bardziej renomowane firmy uczestniczą w tym programie, tym kierunek jest atrakcyjniejszy dla studentów i tym więcej są w stanie zdobyć kompetencji zawodowych" – wyjaśnił w poniedziałek rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Wspólna realizacja studiów dualnych to jeden z obszarów, które Politechnika Śląska zaproponowała firmie BASF Polska jako pole współpracy, w ramach zawartego w poniedziałek porozumienia. Pozostałe dotyczą m.in. opracowywania i rozwijania innowacyjnych projektów z dziedziny nowych technologii, kształcenia wykwalifikowanych kadr, wymiany doświadczeń oraz wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.
Przedstawiciele uczelni podkreślają, że umowa z BASF Polska wpisuje się w ogólną strategię uczelni, dotyczącą współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - w tym z wiodącymi na rynkach firmami.
"Z firmą BASF już od pewnego czasu współpracujemy; na razie w obszarze działalności dydaktycznej, kształcenia, wykładów czy konkursów. Chcielibyśmy rozszerzyć ten zakres o realizację prac badawczo-rozwojowych, a także zaangażować firmę w nowoczesne kształcenie w obszarze chemii oraz inżynierii chemicznej" – zapowiedział rektor Politechniki Śląskiej.
Jak poinformowała dyrektorka zarządzająca BASF Polska Katarzyna Byczkowska, firma chce współpracować z politechniką m.in. w obszarach energii odnawialnej, gospodarki obiegu zamkniętego czy biosurowców. Działalność BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, kosmetyczną, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. W Środzie Śląskiej firma ma fabrykę katalizatorów, zatrudniającą ponad 740 pracowników. W 2021 r. wartość sprzedaży BASF w Polsce przekroczyła 1,4 mld euro.
Źródło: pap.pl