Konkurs na doktoranta w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu
Tematyka badań dotyczyć będzie roli toksycznego RNA w patogenezie chorób poliglutaminowych, głównie choroby Huntingtona. Pionierskie badania nad tą nową ścieżką patogenezy przeprowadzone zostały w poznańskim laboratorium, a wcześniej badacze upatrywali właściwości toksycznych jedynie w zmutowanym białku.
Kandydatów cechować powinno zamiłowanie do pracy badawczej, wysokie ambicje i duża kreatywność naukowa. Wymagana jest znajomość podstawowych technik badawczych biologii molekularnej oraz doświadczenie w pracy z kwasami nukleinowymi i białkami oraz dobra znajomość języka angielskiego. Oferta kierowana jest głównie do tegorocznych absolwentów kierunków o profilu biologicznym lub biomedycznym.
Aplikacje wraz z CV oraz informacją o dotychczasowym przebiegu studiów i przewidywanym terminie ich ukończenia należy składać drogą elektroniczną na adres kierownika pracowni: wlodkrzy@ibch.poznan.pl w terminie do 15 kwietnia 2012r. Najlepsi kandydaci zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu (który odbędzie się w drugiej połowie maja) zostaną powiadomieni o tym drogą elektroniczną. Etap ten polegać będzie na prezentacji wskazanej publikacji z dziedziny, której dotyczy projekt. Formalny egzamin na Studium Doktoranckie IChB PAN odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2012r.
Wybrane publikacje pracowni związane z tematyką badawczą, której dotyczy konkurs:
CAG repeats mimic CUG repeats in the misregulation of alternative splicing
Mykowska A, Sobczak K, Wojciechowska M, Kozlowski P, Krzyzosiak WJ.
Nucleic Acids Res. 2011, 39, 8938-51
CAG repeat RNA as an auxiliary toxic agent in polyglutamine disorders
Wojciechowska M. and Krzyzosiak WJ.
RNA Biol. 2011, 8, 565-71
Cellular toxicity of expanded RNA repeats: focus on RNA foci
Wojciechowska M and Krzyzosiak WJ.
Hum Mol Genet. 2011, 20, 3811-21
Instytut Chemii Bioorganicznej, Polska Akademia Nauk
ul. Z. Noskowskiego 12/14
61-704 Poznań
tel: (+48) 061-852-85-03
Tagi: patogeneza, RNA, choroba poliglutaminowa, toksycznosc, kwas nukleinowy, bialko, mutacja
wstecz Podziel się ze znajomymi