Europejska Agencja Chemikaliów opublikowała informację odnośnie wyrobów zawierających substancje SVHC (wzbudzające szczególnie duże obawy), dostępnych na europejskim rynku. Dane zostały zebrane na podstawie informacji dostarczonych przez przedsiębiorstwa w trakcie zgłoszenia (zgodnie z art. 7 rozporządzenia REACH wytwórcy i importerzy wyrobów zobowiązani są do przesłania do Agencji informacji o obecności w ich wyrobach substancji z listy kandydackiej) oraz rejestracji.
Większość zgłoszeń otrzymanych do tej pory odnosi się do czterech ftalanów, które znalazły się na liście kandydackiej z powodu ich szkodliwego działania na rozrodczość. Substancje te można zazwyczaj znaleźć w wyrobach z tworzyw sztucznych takich jak: kable, torby, materiały opakowaniowe, odzież wodoodporna oraz podłogi PCV.
Drugą najczęściej zgłaszaną substancją jest Heksabromocyklododekan (HBCDD), uniepalniacz który jest substancją PBT (substancja trwała w środowisku, bioakumulujaca się w środowisku i toksyczna dla środowiska). Substancja ta znajduje się w wyrobach stosowanych w budownictwie, takich jak płyty z tworzyw sztucznych do izolacji cieplnej budynków. Substancja ta została także zgłoszona w styropianie stosowanym do produkcji opakowań oraz w plastikowych obudowach urządzeń elektronicznych.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyroby tego typu zawierają substancje wzbudzające szczególnie duże obawy. Ponadto nie można również założyć, że jeśli wyrób nie znajduje się na liście, to z całą pewnością nie zawiera substancji SVHC.
ECHA podaje te informacje, aby podnieść świadomość opinii publicznej dotyczącą obecności niebezpiecznych substancji w wyrobach przeznaczonych dla konsumentów. Dodatkowym celem jest przypomnienie wytwórcom i importerom o ciążącym na nich obowiązku powiadamiania Agencji o wyrobach, w których znajdują się substancje z listy kandydackiej. Jak również Agencja pragnie przypomnieć, że konsumenci mają prawo do zwrócenia się do sprzedawcy z zapytaniem, czy w wyrobie, który chcą kupić, znajdują się substancje SVHC. Sprzedawca ma obowiązek udzielić odpowiedzi w ciągu 45 dni.
Dodatkowo ECHA zachęca importerów i wytwórców wyrobów do sprawdzenia, czy ich wyroby nie zawierają substancji z listy kandydackiej, a jeśli tak, to czy zrealizowali swoje obowiązki w tym zakresie. Termin dla wytwórców i importerów wyrobów zawierających substancje SVHC, które zostały dodane do listy kandydackiej w grudniu 2011 roku upływa w czerwcu 2012 roku.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej
ECHALista substancji SVHC w wyrobach znajduje się
TUTAJ
Tagi:
substancje SVHC,
substancje zbudzające szczególnie duże obawy,
substancje,
substancje chemiczne,
chemia,
wyroby,
lista,
lab,
laboratorium,
laboratoria
wstecz
Podziel się ze znajomymi