Nie tylko stypendia – podsumowanie programu "Kierunki zamawiane"
Przedstawiciele uczelni spotkali się w Warszawie, by podsumować pilotażową edycję rządowego programu „Kierunki zamawiane”. Reprezentanci uczelni o profilu technicznym przedstawili katalog dobrych praktyk, stosowanych dzięki dofinansowaniu w ramach programu.
„Politechnika Lubelska m.in. wyposażyła laboratoria w nowoczesny specjalistyczny sprzęt, z którego mogli korzystać studenci, zorganizowała wyjazdy na zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwach, zaangażowała specjalistów-praktyków do prowadzenia wykładów i ćwiczeń. Studenci tej uczelni odbyli także zajęcia z przedsiębiorczości, na których dowiedzieli się, jak stawiać pierwsze kroki we własnym biznesie” – czytamy w komunikacie MNiSW.
„Politechnika Białostocka prowadziła m.in. branżowe warsztaty językowe dla studentów, kursy i szkolenia kończące się uzyskaniem certyfikatów potwierdzających zdobycie konkretnych kwalifikacji zawodowych. Z kolei Politechnika Poznańska zorganizowała m.in. liczne wyjazdy studyjne do firm polskich i zagranicznych, podczas których studenci zapoznawali się z najnowszymi technologiami. Zwiedzili np. fabrykę Citroena we Francji oraz Volkswagena w Niemczech” – podano w podsumowaniu.
Studenci z Politechniki Łódzkiej mieli okazję m.in. skorzystać ze indywidualnych zajęć z tutorami, posłuchać wykładów profesorów z Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Irlandii, specjalistycznych kursów, które ułatwiły absolwentom wejście na rynek pracy oraz internetowych konsultacji.
Żacy objęci programem „Kierunki zamawiane”, otrzymywali motywacyjne stypendia. Mogli też skorzystać z zajęć wyrównawczych z przedmiotów ścisłych.
„Przedstawiciele uczelni przyznają, że efekty podniesienia jakości kształcenia są widoczne. Studenci kierunków zamawianych mają wyższe średnie ocen, większy ich odsetek kończy studia (80 proc.), a absolwenci łatwiej znajdują zatrudnienie w wielu branżach, m.in. w firmach produkujących artykuły medyczne, laboratoriach, firmach informatycznych czy instytucjach finansowych” – czytamy w komunikacie.
Ministerstwo dodaje, że „wyraźnie wzrosło zainteresowanie studiami na kierunkach ścisłych i technicznych, np. Politechnice Łódzkiej przed rozpoczęciem programu trudno było zachęcić młodzież do studiowania matematyki – w tym roku na 180 miejsc zgłosiło się 360 kandydatów.”
Źródło: www.studia.net
Tagi: studia, stypednium, kierunek zamawiany, praktyka, staż, student, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi