Nature 482, 7385 (2012)
W tym wydaniu trzy główne artykuły w numerze skupiają się na kwestiach politycznych i zdrowotnych. Pierwszy z nich porusza temat potencjalnej umowy zbrojeniowo-handlowej między Narodami Zjednoczonymi, mającej zniwelować problem konfliktów między narodowych. Przedstawia zarówno korzyści jak i zagrożenia płynące z zawarcia takiego paktu. Wspomina także o naukowcach szczególnie zaangażowanych w walkę o pokój na świecie, takich jak Albert Einstein, Linus Pauling czy polsko-brytyjski fizyk jądrowy Józef Rotblat.
Drugi z artykułów poświęcony jest propozycji budżetu Baracka Obamy na rok 2013 i stosunkowo dużym funduszom przewidzianym na naukę i edukację naukową. Artykuł ostrzega jednak przed koniecznością cięć wydatków we wszystkich resortach i wzywa naukowców do skutecznego i rozsądnego korzystania z dofinansowania.
W trzecim artykule czytamy o rewolucji kulturowej, społecznej, politycznej i gospodarczej jaka stała się udziałem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ostatnich dwudziestu latach. Jednak tak szybki i spektakularny rozwój na wielu płaszczyznach ma tam także negatywne skutki, pociąga bowiem za sobą zmianę stylu życia, który staje się coraz bardziej siedzący i konsumpcyjny, a co za tym idzie skutkuje znacznym wzrostem zachorowań na cukrzycę. I to właśnie ta choroba spędza sen z powiek rządzących Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, którzy starają się znaleźć sposób na ukrócenie niepokojącej tendencji.
W numerze mamy też całą gamę artykułów poświęconych odkryciom i badaniom naukowym z dziedziny mikrobiologii, zoologii, ekologii, nauki o materiałach czy immunologii. Możemy się z nich dowiedzieć na przykład o tym, czy ze względu na zmianę klimatu czekają nas super-upalne lata, jaką rolę odgrywają ciała martwych fok na Antarktyce oraz czy naukowcy znajdą tańszy i prostszy sposób na produkcję ultra-cienkich paneli słonecznych.
Zaciekawionych tymi i wieloma innymi tematami zapraszamy do lektury!
Opracowała: Katarzyna Chrząszcz
Źródło: www.nature.com
http://laboratoria.net/home/12704.html