Nauka 2.0, więcej niż Internet.Forum Nowej Nauki - podsumowanie.
Forum Nowej Nauki - Nauka 2.0: więcej niż internet" to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki, którego czołowymi postulatami są m.in. popularyzacja wiedzy, promocja i marketing nauki, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji, wspólne projekty badawcze oraz aktywne poszukiwanie źródeł finansowania.
Konferencja została uroczyście otwarta wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu „Futuronauta” na najlepszy tekst futurystyczno-naukowy.
Lauretami zostali:
Nagroda Główna
Przemysław Zańko „Szczęście”
Nagroda Rektora
dr Marcin Kowalczyk „Roślina jako twórca kultury”
Przemysław Zańko „Literatura 2.0. Czy leci z nami autor?”
Nagroda Internautów
Jakub Jan Bażela „Cisza”
Nagroda Specjalna CITTRU
Justyna Janik „Wstręt”
Celem zorganizowanej konferencji było nie tylko omówienie kluczowych spraw z zakresu nauki 2.0, ale wzbudzenie dyskusji – zarówno w środowisku naukowym, jak i osobami spoza niego – co tak naprawdę ma znaczenie w popularyzacji nauki i jak bardzo nowe technologie mogą przyczynić się do jej sukcesu, pod warunkiem umiejętnego korzystania z ich dobrodziejstw.
Wśród poruszanych na FNN zagadnień znalazły się tematy:
- nauki 2.0 w warunkach polskich - barier, które wstrzymują rozwój nauki i perspektyw, które są szansą na usprawnienie systemu polskiej edukacji
- wykorzystanie open access to popularyzacji wiedzy
- kreowania i zarządzania naukowym wizerunkiem
- efektywnego wykorzystania narzędzi on-line
- wzajemnego wpływ mediów i współczesnej nauki
- społecznościowych projektów naukowych realizowanych według idei nauki 2.0
- polskich osiągnięć z perspektywny europejskiej
Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję partycypować nie tylko w panelach dyskusyjnych „na żywo”, ale również w debacie on-line na Facebooku, na którym na bieżąco były zamieszczane wpisy z aktualnych wystąpień prelegentów. Tym samym osoby, które fizycznie nie mogły pojawić się na wydarzeniu miały szansę na wirtualne komentowanie pojawiających się aktualności.
W evencie uczestniczyło wiele znakomitych osobistości, m.in.: Robert Firmhofer – Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Marek Niezgódka - Matematyk i aktywny promotor ruchu Open Access, Sławomir Zagórski - Szef Działu Nauka "Gazety Wyborczej", Lech Mankiewicz - Fizyki zaangażowany w społecznościowe projekty naukowe Jan Krzysztof Frąckowiak - Szef Biura Promocji Nauki Polskiej "PolSCA"w Brukseli.
Wydarzenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Nowum – Nauka, Osiągnięcia, Wiedza, Upowszechnianie, Marketing”.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie http://www.nauka2.0.cittru.uj.edu.pl
http://laboratoria.net/home/13125.html