Nature 487, 7405 (2012)
Jednym z głównych tematów numeru jest drukowanie w trzech wymiarach. Proces ten wydaje się tak nieprawdopodobny, że dla niewtajemniczonych zakrawa na historię typu science-fiction. Jednak drukowanie 3D jest nie tylko możliwe, ale i coraz częściej wykorzystywane. Dzięki nowoczesnej technologii drukowanie w 3D staje się tańsze i mniej czasochłonne. Na czym polega, czemu służy i czy jest szansa, aby stało się dostępne dla każdego?
Jeden z artykułów Nature w dziale ”Research Highlights” odpowiada na pytanie, czy ozon emitowany przez łodzie i samoloty może na tyle podnieść stężenie tego gazu przy powierzchni ziemi, by wywoływać problemy oddechowe u ludzi. W innym miejscu czasopisma czytamy o genoterapii antynikotynowej i o tym, czy ma ona szansę stać się skuteczną metodą rzucania palenia. Skoro jesteśmy w temacie genów, to przeczytać możemy także o genie, który jest w stanie zablokować w organizmie skutki długotrwałego stresu, który jak wiadomo może prowadzić do różnych schorzeń, w tym depresji.
W czasopiśmie pojawia się także wątek... detektywistyczny. Jest to wywiad z Urim Simonsohnem, psychologiem z University of Pennsylvania, który wyjaśnia, jak udało mu się trafić na trop wykroczeń w badaniach psychologicznych.
Nie pozostaje więc nic innego jak tylko życzyć przyjemnej lektury!
Opracowała: Katarzyna Chrząszcz
Źródło: http://www.nature.com/
http://laboratoria.net/home/13819.html