Nature 486, 7402 (2012)
Możemy się na przykład dowiedzieć, czy możliwe jest zważenie... dinozaura? Masa tych wymarłych gadów jest czynnikiem kluczowym w poznaniu ich cech fizjologicznych. Naukowcy z University of Manchester przy użyciu metod modelowania matematycznego podjęli próby oszacowania masy około czternastu osobników.
Co więcej, znajdziemy ciekawy artykuł poświęcony uczuciu głodu i odpowiedzialnym za nie komórkom mózgowym.Ponadto, czeka na nas tekst poświęcony próbom sztucznego wytworzenia jedwabiu, zainspirowanym działaniem owadów Mallada signata. Autorami tego pomysłu są Thomas Scheibel i Felix Bauer z Uniwersität Bayreuth w Niemczech. Zainteresowani geofizyką także znajdą coś dla siebie.
Kolejny artykuł w tym numerze poświęcony jest bowiem tsunami i temu, czy możliwe jest wykorzystanie urządzeń GPS na statkach w celu wczesnego namierzenia zbliżających się niebezpiecznych fal. Jako przykład posłużył tu statek, który w lutym 2010 roku kierował się z Hawajów na Guam, kiedy w okolicach wybrzeży Chile wystąpiło podwodne trzęsienie ziemi. Za pomocą modeli tsunami udało się odróżnić zwykłe wahania poziomu morza od tych wywołanych przez trzęsienie. Czy jest to nadzieja na wcześniejsze ostrzeganie przed tymi niebezpiecznymi zjawiskami w przyszłości?
I wreszcie na deser coś dla fanów neurologii, ale nie tylko. W swoim artykule David Cyranoski przedstawia postać Adriana Owena, który znalazł sposób na komunikację z osobami znajdującymi się w stanie wegetatywnym w wyniku różnych urazów mózgu. Odkrycie Owena wywołało furorę w mediach już w 2010 roku. Walczy on teraz, aby wprowadzić swoje metody do zastosowania w klinikach.
Więcej szczegółów na ten i wiele innych tematów w najnowszym numerze Nature!
Opracowała: Katarzyna Chrząszcz
Źródło: http://www.nature.com
Tagi: The Nature, Nature w pigułce, gady, dinozaur, tsunami, trzęsienie, głód, komórka mózgowa, neurologia, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi