Stworzono komórki macierzyste nowej generacji
Siedemdziesiecioletnia kobieta z Japonii jest pierwszą osobą na świecie, która w swoim ciele nosi komórki macierzyste nowej generacji. Komórki powstały z dorosłych komórek, które zostały pobrane z jej skóry.
Fragment zawierający komórki macierzyste wszczepiono do oka kobiecie, która cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. Fragment miał zaledwie parę milimetrów długości i zawierał komórki nabłonkowe pigmentu siatkówki oka. Jednak najpoważniejsza część zabiegu miała miejsce w laboratorium, gdzie z pobranych ze skóry komórek, zespół najpierw stworzył indukowane komórki pluripotencjalne (IPS), a następnie przeobrazili je w komórki nabłonka.
W 2012 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny dostali Shinya Yamanaka oraz John Gurdon. Ich osiągnięciem było odkrycie komórek IPS, czyli mechanizmu pozwalającego przywrócić dorosłe komórki do kształtu komórek macierzystych.
Okrycie to jest w dziedzinie medycyny bardzo znaczące, gdyż pozwala dotrzeć do bezcennego, biologicznego zasobu. Z tym dostępem możliwe jest wyleczenie wielu schorzeń, na które cierpimy setek lat. Jest to także metoda nienaruszająca natury etycznej; wcześniej komórki macierzyste powstawały z embrionów. Co ważne, z komórek macierzystych można stworzyć dowolne inne komórki ludzkiego ciała. Jest to szansa, że podczas przeszczepu dostaniemy organ całkowicie zgodny z tym, z którym się urodziliśmy, a więc taki, który nie wywoła żadnej reakcji układu odpornościowego.
Operacja wszczepienia fragmentu zawierającego komórki macierzyste, została przeprowadzona 4 dni po uzyskaniu od japońskiego ministra zdrowia pozwolenia na prowadzenie testów z udziałem IPS. Wcześniej testy kliniczne udało się potwierdzić na zwierzętach. Operacja nie przywróciła kobiecie wzroku, jednakże będzie ona teraz przedmiotem zainteresowania lekarzy z całego świata. Jeśli zabieg spowoduje powstrzymanie degeneracji siatkówki, będzie to ogromny sukces.
Źródło: Nature
Tagi: generacja, komorki macierzyste, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi