Szczepionka przeciwko MERS testowana na zwierzętach
Eksperymenty na myszach i makakach przeprowadzili specjaliści National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) w USA. Twierdzą oni, że u gryzoni preparat wywołał odpowiedź immunologiczną przeciwko różnym szczepom patogenów wywołujących MERS. Z kolei małpy po jego podaniu były bardziej odporne na poważne uszkodzenia płuc, jakie może wywołać ta infekcja.
Jeden z autorów tych eksperymentów dr Barney Graham z NIAID twierdzi, że można mieć nadzieję na opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko MERS również u ludzi. Prowadzone są obecnie badania nad nową jej wersją, która będzie można wypróbować w badaniach klinicznych. Jednak trzeba pamiętać, że wywołujące tę infekcje drobnoustroje są znacznie groźniejsze dla ludzi niż zwierząt.
MERS (Middle East respiratory syndrome) pojawił się w 2012 r. i do tej pory wykryto go w co najmniej 25 krajach świata. Najwięcej zakażeń było dotąd na Bliskim Wschodzie, ale wykryto go również w Azji, głównie w Indonezji, Malezji, na Filipinach, ostatnia w Korei Południowej. Zarazek został zawleczony także do Europy – wykryto go Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.
Koronawirusy wywołujące to zakażenie uśmierciły dotąd prawie 500 osób, najwięcej w Arabii Saudyjskiej. W Korei Południowej, gdzie się pojawiły one w maju 2015 r., zakażonych zostało 186 osób, a 36 zmarło.
Dr Graham twierdzi jednak, że wirusy wywołujące MERS słabo rozprzestrzeniają się między ludźmi. Dlatego szczepionka przeciwko tym patogenom, jeśli uda się ją opracować, będzie stosowana w pierwszej kolejności u pracowników służby zdrowia oraz wśród osób stykających się z wielbłądami, które prawdopodobnie je roznoszą.
„Nature Communications” pisze również o obiecujących badaniach nad lekiem, który chroni przed zakażeniem MERS. Zawiera ona białko uniemożliwiające patogenom wniknięcia do komórek dróg oddechowych, które atakują w organizmie człowieka.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: szczepionka, nature, mers, wirus, koronarowirus
wstecz Podziel się ze znajomymi