Rozpoznano nowe wirusy oceaniczne
Dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców zwiększono trzykrotnie liczbę znanych wirusów, które zamieszkują wody morskie i poznano ich rolę w ekosystemie. Uczeni we współpracy z przedstawicielami Ohio State University zamieścili artykuł w Nature.
W chwili obecnej oceany absorbują dużą ilość węgla z atmosfery, jednak jest to związane z procesem zakwaszania gleb, co negatywnie wpływa na organizmy morskie. Dzięki znajomości powiazań miedzy wirusami, a środowiskiem morskim można chronić oceany przed wydzielanym węglem.
Najnowsze wyniki są rezultatem trzy letniej Tara Ocean Expedition podczas której 20o naukowców prowadziło analizy oceanów oraz wyprawy Malaspina z 2010 roku, podczas której przeprowadzono badania zmian w ocenach oraz poznano ich różnorodność biologiczną.
Przedstawiciele Ohio State dokonali analizy próbek wody pod katem obecności wirusów, które zebrano podczas obu wypraw. Znaleziono 15 222 odmiennych pod względem genetycznym wirusów oraz skatalogowano je 867 grupach o zbliżonych właściwościach.
Melissa Duhaime z University of Michigan stwierdza, iż otrzymano wyniki wykraczające poza oceaniczny ekosystem. Dzięki tym badaniom można zrozumieć różnorodność biologiczną mikroorganizmów w Sali globu. W celu zrozumienia powiązań miedzy organizmami i poznania ich konsekwencji należy najpierw dowiedzieć się z jakimi organizmami ma się do czynienia, jak są zorganizowane w grupach o podobnym wyglądzie i zachowaniu i w jaki sposób grupy te są rozdzielone w przestrzeni i w czasie. Simon Roux z Ohio State University dodaje, iż połowę tlenu, którym ludzie oddychają wytwarzają morskie mikroorganizmy, a to z kolei zwraca uwagę na fakt, iż ważną role odgrywają dla nas wirusy infekujące te mikroorganizmy. Dzieki przeprowadzonym badaniom poznano również wpływ wirusów na gazy cieplarniane oraz energię w ocenach.
Ciągle dochodzi do infekcji wirusowej co trzej komórki w ocenach, co wpływa na jej działanie. Dlatego też wirusy odgrywają dużą role w ekosystemie oceanicznym. Nie wykluczone, że w przyszłości konieczne będzie sterowanie wirusami w celu redukcji negatywnych konsekwencji globalnego ocieplenia. Mikrobiolog prof. Matthew Sullivan twierdzi, iż oceany są potężnym buforem, który chroni ludzi przed zmianami klimatu. Możliwe, iż człowiek w przyszłości to wykorzysta poprzez znalezienie sposobu sterowania wirusami, które będą składowały węgiel pod powierzchnią oceanów.
Źródło: PhysOrg
Tagi: ekosystem, ocean, wirus
wstecz Podziel się ze znajomymi