Antybiotyki sprzyjają rozmnażaniu bakterii
Naukowcy z Uniwersytetu Exeter (W. Brytania) wystawiali bakterie E. coli (pałeczki okrężnicy) – mogące wywoływać u ludzi silne bóle brzucha, biegunkę i niewydolność nerek – na działanie antybiotyków dwa razy dziennie przez cztery kolejne dni.
Zaobserwowali, że z każdą turą leczenia bakterie stawały się coraz bardziej oporne na medykamenty.
To nie zdziwiło badaczy. Największym zaskoczeniem był dla nich fakt, że w wyniku leczenia zmutowane mikroby zaczynały się szybciej reprodukować i tworzyć populacje trzy razy większe niż zwykle. Ich nowe zdolności utrzymywały się nawet po odstawieniu antybiotyków.
Specjaliści zsekwencjonowali DNA pałeczek okrężnicy i odkryli, że zmiany w ich genomie pozwalały im na wytwarzanie dużej ilości pomp białkowych wypychających antybiotyki z wnętrza komórek (efluks) oraz zapobiegały przechodzeniu bakterii w stan uśpienia i tworzeniu biofilmów.
„W naszym badaniu wykorzystaliśmy warunki płynne, przypominające krwiobieg, dlatego bakterie E.coli zrezygnowały z tworzenia biofilmów na rzecz zwiększenia produkcji komórek” – mówi jeden z autorów badania (http://www.nature.com/articles/s41559-016-0050) dr Carlos Reding.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: antybiotyk, nature, bakterie
wstecz Podziel się ze znajomymi