Obalono mit, mówiący, że ciało zawiera więcej bakterii niż komórek
Czerwone krwinki dominują licznością (chociaż nie masą) wśród wszystkich komórek naszego ciała. Często mówi się, że bakterie i inne mikroby żyjące w naszym ciele przewyższają licznością komórki naszych organizmów w stosunku 10 do 1. Naukowcy w Izraelu i Kanadzie mówią, że mit ten powinien być zapomniany. Kalkulują bowiem, że stosunek ten jest raczej bliższy 1 do 1.
Nasz punkt odniesienia to człowiek o wadze około 70 kg, wieku 20-30 lat i 1,7m wzrostu. Jego organizm składa się z około 30 trylionów komórek i 39 trylionów bakterii, mówią Ron Milo i Ron Sender a Weizmann Institute of Science w Rehovot w Izraelu, a także Shau Fuchs z Hospital for Sick Children w Toronto w Kanadzie.
Te liczby to jedynie oszacowania- inny człowiek może mieć i połowę mniej lub dwa razy więcej bakterii, jednak liczba ta wciąż daleka jest od wygenerowania stosunku 10:1, który powszechnie się zakłada.
“Liczby te są wystarczająco podobne, by każda defekacja mogła nawet odwrócić stosunek na korzyść komórek ludzkiego ciała”, konkludują w preprincie na serwerze bioRxiv.
Mit 10:1 powstał w 1972 roku, od oszacowania uczynionego przez mikrobiologa Thomasa Luckey’a, które było „eleganckie, lecz nie powstało z myślą, że cytować się je będzie dekady później”, mówią autorzy publikacji. W 2014 roku, biolog molekularny Judah Rosner z US National Intitutes of Health w Bethesdzie, wyraził wątpliwość co do prawdziwości tej hipotezy, zauważając, że dotychczas stworzono bardzo niewiele dobrych estymacji dla liczby komórek ciała i komórek bakteryjnych w ludzkim organizmie.
Milo, Sender i Fuchs postanowili ponownie oszacować te liczby poprzez zbadanie szerokiej gamy danych eksperymentalnych, w tym analiz DNA- aby obliczyć liczbę komórek i rezonansu magnetycznego, aby obliczyć wielkość organów. Większość komórek ciała stanowią czerwone krwinki, zaznaczają (zobacz 'Counting human cells').
Czynnik fekalny
Zawyżona estymacja w pracy Luckey’a związana jest ze stosunkiem bakterii żyjących w jelitach do tych w całym naszym organizmie, twierdzą Milo i jego współpracownicy. Luckey oszacował, że jelita zwierają około 1014 bakterii, poprzez założenie, że w gramie kału znajduje się około 1011 bakterii i przeliczając to przez około litr objętości przewodu pokarmowego, który rozciąga się od ust do odbytu. Jednak większość bakterii zamieszkuje okrężnicę (która ma objętość około 0,4 litra), zauważają Milo i jego koledzy, a pomiary wskazują, że w próbkach stolca jest mniej bakterii niż początkowo zakładał Luckey.
Podsumowując te kalkulacje, naukowcy wyliczyli na nowo stosunek komórek bakteryjnych do komórek ludzkiego ciała otrzymując wynik 1,3:1, jednak rezultat ten jest obarczony dużą dozą niepewności. Milo odmówił komentarzy odnośnie do artykułu, ponieważ praca jest właśnie recenzowana.
“Dobrze, że możemy odtąd polegać na lepszym oszacowaniu”, mówi Peter Bork- bioinformatyk z European Molecular Biology Laboratory w Heidelbergu w Niemczech, który zajmuje się mikrobiomami. „Nie sądzę jednak, aby miało ono jakieś biologiczne znaczenie”.
Źródło: www.nature.com/news/scientists-bust-myth-that-our-bodies-have-more-bacteria-than-human-cells-1.19136?WT.mc_id=SFB_NNEWS_1508_RHBox
http://laboratoria.net/naturecom/24767.html