Genetycznie modyfikowane małpy wykazują symptomy autyzmu
Małpy w laboratorium biegają obsesywnie w kółko, ignorując inne osobniki. Zaszczepiono w nich gen, który u ludzi powiązany jest z autyzmem. Naukowcy mają nadzieję, że zwierzęta otworzą nowe drogi testowania terapii i badania biologii stojącej za autyzmem. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu choroba u małp odzwierciedla tę występującą u ludzi.
Autyzm występuje w bardzo wielu typach i daje różne objawy, a naukowcy uważają, że rolę odgrywa tu przynajmniej 100 genów. Naukowcy, którzy prowadzili najnowsze badania, opublikowane w Nature 25 stycznia, skupili się na genie MECP2. Wiele symptomów autystycznych odkrywa się u ludzi posiadających dodatkowe kopie tego genu (syndrom duplikacji MECP2) oraz u osób posiadających mutację w obrębie tego genu (syndrom Retta).
W 2010 roku, zespół który przeprowadził najnowsze badania, powiązał geny MECP2 z nieszkodliwym wirusem, który umieścił w komórkach jajowych makaków. Jajeczka zostały następnie zapłodnione, a embriony wszczepione do samic małp. W rezultacie otrzymano 8 zmodyfikowanych genetycznie osobników, posiadających dodatkowe kopie MECP2.
Kolejny przełom nastąpił około roku później, kiedy małpy zaczęły przejawiać symptomy autyzmu- bieganie w kółko w dziwny sposób: „Kiedy inna małpa staje im na drodze, to przeskakują ją lub omijają, a następnie wracają do swojego toru ruchu”, mówi współautorka badań Sun Qiang.
Kolejne pokolenie makaków, które zespół badaczy stworzył w zawrotnym tempie zaczęło wykazywać aspołeczne zachowania w wieku około 11 miesięcy. To ostatecznie przekonało recenzentów badań do ich publikacji- zarówno gen jak i symptomy zostały bowiem przekazane kolejnemu pokoleniu.
Model wykorzystujący makaki jest „lepszy” niż istniejące dotychczas modele używające myszy, ponieważ „pokazuje bardziej wyraźnie zachowanie autystyczne”, mówi Alysson Muotri, badający komórki macierzyste, autyzm i syndrom Retta na University of California w San Diego. Dodaje jednak, że objawy zarówno u małp jak i myszy są łagodniejsze niż te obserwowane u ludzi.
Huda Zoghbi, pionierka badań nad MECP2 w Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie jest nawet bardziej ostrożna. Małpy nie wykazują niektórych objawów duplikacji MECP2, które występują u ludzi, takich jak napady czy problemy kognitywne. Stąd zaleca ostrożność w stosowaniu tego modelu w celu wysnuwania wniosków na temat autyzmu u ludzi.
Jeśli jednak naczelne okażą się użytecznym modelem dla schorzeń psychiatrycznych, to Chiny i inne kraje inwestujące w badania na małpach mogą zdobyć przewagę w zakresie badania mózgu. Muotri mówi, że badania takie prawdopodobnie nie zostałyby przeprowadzone w USA, gdzie testy na naczelnych są droższe i bardziej kontrowersyjne niż w Japonii czy Chinach. „Kraje te mają wyraźną przewagę nad USA w tym zakresie”, mówi.
Źródło: http://www.nature.com/news/monkeys-genetically-modified-to-show-autism-symptoms-1.19228