Bakterie jelitowe mogą łagodzić przebieg udaru mózgu
Udar mózgu to druga najczęstsza (po zawale serca) przyczyna zgonu na świecie. Mózg zostaje uszkodzony na skutek niedrożności naczynia krwionośnego (udar niedokrwienny) lub jego pęknięcia (udar krwotoczny).
Prowadząc badania na myszach, naukowcy z Weill Cornell Medicine przy Cornell University oraz Memorial Sloan Kettering Cancer Center wykazali, że zależnie od występujących w jelicie bakterii skutki sztucznie wywołanego udaru niedokrwiennego mózgu mogą być nawet o 60 proc. mniejsze.
"Nasz eksperyment wykazał nowe powiązania pomiędzy mózgiem a jelitem – powiedział dr. Josef Anrather z Weill Cornell Medicine. - Mikrobiom jelitowy wpływa na przebieg udaru, co może mieć znaczenie dla oceny związanego z nim ryzyka”.
Uzyskane wyniki sugerują, że modyfikacja mikrobiomu mogłaby stać się innowacyjną metodą zapobiegania udarowi, przydatną zwłaszcza w przypadku osób wysokiego ryzyka. Chodzi na przykład o pacjentów przechodzących operacje kardiochirurgiczne lub mających w mózgu liczne zwężone naczynia krwionośne.
Aby wyjaśnić, jakie bakterie wywierają ochronny wpływ, konieczne są dalsze badania. Wiadomo już jednak, że bakterie nie wpływają na mózg na drodze chemicznej – raczej wpływają na przeżywalność komórek nerwowych modyfikując zachowanie układu immunologicznego. Komórki odpornościowe trafiają z jelita do okrywających mózg tkanek – opon mózgowych. Tam organizują się i kierują reakcją na udar. Choć same pozostają poza mózgiem, zmniejszają szkody powstałe w jego wnętrzu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl